header imageheader imageheader image
{Wydarzenie}
Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Autor: kpt. Harlock, Data: 27.02.2011, 09:35:07, Źródło: Galeria Krakowska
kpt. HarlockJapońska wiosna w Galerii KrakowskiejJuż w sobotę startuje japońska wiosna w Galerii Krakowskiej. Jak czytamy w ulotce informacyjnej:

Jak wygląda ceremonia parzenia herbaty? Skąd się wzięły gejsze? Dlaczego zapala się latarnie z okazji święta O–bon? Na te i wiele innych pytań odpowie „Japońska wiosna” – wystawa inspirowana kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wystawa przygotowana jest z myślą o klientach odwiedzających Galerię Krakowską w dniach 26.02 – 13.03 2011 roku. Towarzyszyć jej będą warsztaty sushi, pokazy sztuk walki, zajęcia plastyczne dla dzieci oraz konkursy wiedzy o Japonii.
Galeria Krakowska postanowiła stworzyć niepowtarzalną okazję i przybliżyć mieszkańcom Krakowa ojczyznę origami, kimona i walecznych samurajów. Wystawa „Japońska wiosna”
składać się będzie z dziesięciu stanowisk, każde z nich poświęcone innemu elementowi kultury japońskiej. Wyczerpujące informacje wystawy wprowadzą każdego - kto odwiedzi Galerię Krakowskiej - w bogaty świat kultury Dalekiego Wschodu.
Krakowianie będą mieli szansę poznać Kraj Kwitnącej Wiśni przez pryzmat malowniczych, kolorowych japońskich świąt i festiwali zwanych matsuri, bardzo ważnych w kulturze Japonii. Na stanowiskach w galerii zaprezentowane zostaną najważniejsze z nich m.in.: święto latarni, lalek i gwiazd, powiązanych z historią konkretnego japońskiego miasta lub regionu – mówi Ryszard Wysokiński, Dyrektor Galerii Krakowskiej. Wystawa pozwoli poznać również japońską codzienność z jej charakterystycznymi i intrygującymi elementami oraz przybliży japońskie symbole. Każdy z klientów Galerii Krakowskiej będzie mógł przejść tunelem Torii i przyjrzeć się prawdziwym strażniczkom wdzięku i tradycji, jakimi są gejsze. W pasażu galerii zostanie zaaranżowany japoński ogród z pawilonem herbacianym dla którego tłem będzie kilka tysięcy kwiatów.
Oryginalne kimona i laleczki na święto HINA zostały pozyskane z Manggha - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, które objęło patronat nad wystawą.

Japońską wystawę urozmaicą warsztaty sushi, które odbywać się będą od poniedziałku do
piątku w godzinach 18.00 – 20.00, a w weekendy od 14.00 do 20.00. Uczestnicy warsztatów otrzymają niezbędne produkty i pod okiem profesjonalnego kucharza wykonają trzy rodzaje sushi: hosomaki, futomaki i uramaki. Na koniec będą mogli skosztować przygotowanych przysmaków, popijając ciepłą sake, a każdy z nich na pamiątkę otrzyma drobny upominek. W weekend odbędzie się również godzinny „sushi show”; w trakcie którego zostanie przedstawiona historia, podstawowe produkty i sposób
przygotowania tradycyjnego japońskiego posiłku.

Dla zainteresowanych tradycyjnymi japońskimi sztukami walki odbędą się pokazy aikido i kendo. Dodatkowo będzie można podziwiać pokaz tradycyjnej sztuki pisania – SHODO, która jest umiejętnością doskonalenia własnego charakteru.

Również dla najmłodszych krakowian galeria przygotowała specjalne atrakcje. Dzieci w wieku 6-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych ORIBANA i samodzielnie stworzą kompozycje z papierowych kwiatów oraz poznają tradycyjną sztukę ich układania zwaną Ikebana. Dziewczynki, dzięki specjalnemu makijażowi, będą miały okazję zamienić się na chwilę w prawdziwe, małe Japonki.
Organizatorzy wystawy przewidzieli również konkursy z wiedzy o Japonii, przygotowane we współpracy z muzeum Manggha, w których będą mogli brać udział zarówno znawcy Kraju Kwitnącej Wiśni jak i laicy. Nagrodami będą kupony do restauracji Miyako, bilety do Manggha - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, wejściówki na warsztaty oraz zestawy
sushi.

Dodaj do:

Zobacz także

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 11 dodaj

[1] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Yuffi [89.231.204.*], 27.02.2011, 18:30:46, oceny: +1 -0
YuffiTrzeba się wybrać do Krakowa :D
[2] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Yuhi [*.aster.pl], 27.02.2011, 19:52:53, odpowiedź na #1, oceny: +0 -0
YuhiWłaśnie dzisiaj tam byłam^^ Wystawy są zrobione naprawdę świetnie,szczegółowo i dokładnie, ale aby zobaczyć je wszystkie trzeba przejść całą galerię...-__-' Kursy robienia sushi są prowadzone profesjonalnie a własnoręcznie robione jedzonko jest pyyyszne.I jeszcze ten prezencik na końcu*-* Pani od pokazu zakładania kimona jest bardzo miła-pozdrowienia dla niej! I jej modelki też( do zobaczenia na Magni!) Pokaz aikido zgromadził wielu widzów wśród których wyłapałam lolitkę(jeśli to czytasz to następnym razem się do mnie odezwij xD) Ogólnie wszystkim warsztatom, prowadzącym i wystawom z krótkimi opisami daję 6+ ! xD
[6] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Yuffi [89.231.204.*], 28.02.2011, 08:07:53, odpowiedź na #2, oceny: +0 -0
YuffiNo to powiem Ci, ze narobiłaś mi na to jeszcze większego smaka :D Skoro tak zachwalasz, to znaczy, ze warto ^^ Teraz tylko muszę znaleźć czas, aby tam pojechać -.-'
[10] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Kimono Cafe [*.180.209.249.nat.umts.dynamic.eranet.pl], 06.03.2011, 21:05:10, odpowiedź na #2, oceny: +0 -0
Dziękuję za pozdrowienia! :D Cieszę się, że pokaz kimona się podobał! Ja dziękuję bardzo miłej Publiczności!

Więcej o całej akcji "Japońska wiosna" można zobaczyć w króciutkim reportażu realizowanym przez krak.tv: filmik

Zapraszam też na ostatni pokaz za tydzień (niedziela 13.03, godz. 14:30) oraz na stronę www.kimono-cafe.pl , gdzie wrzucę jutro zdjęcia z dzisiejszego pokazu kimon dla dzieci.

Ania Kapusta
a.kapusta@kimono-cafe.pl
----------------------------
Twoja codzienna filiżanka z kimonem w tle...
www.kimono-cafe.pl
Przysiądź na chwilę w Kimono Cafe!

Źródło informacji, sklep, pokazy, prelekcje, wystawy...
[3] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Orisa [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 27.02.2011, 19:54:28, oceny: +0 -0
Byłam wczoraj, ale zapewne przejdę się jeszcze raz. Podobały mi się ogródki japońskie i porozstawiane kimona.
[4] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Chinatsa [*.dynamic.chello.pl], 27.02.2011, 20:05:52, oceny: +1 -0
ChinatsaDobra mieszkam 20 min od Galerii Krakowskiej i nie było mnie jeszcze xD Pech że w ten weekend w ogóle nie miałam czasu ale w następny nie ma bata!
[5] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Morita [*.dynamic.chello.pl], 27.02.2011, 20:21:52, oceny: +0 -0
Super~! Aż mi wstyd, ze mieszkam w Krakowie i teraz się dowiaduję. Przez te warsztaty sushi i Gejsze, aż mnie tam ciągnie ^^
[7] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Ryuhoshi [195.150.64.*], 28.02.2011, 09:16:22, oceny: +0 -0
RyuhoshiA ja byłem w niedzielę, ale na samej końcówce w zasadzie, o 20, mistrz kuchni od Miyako robił pokazówkę jakąś taką miażdżącą i była taka jakby wiedzówka o Japonii(ale pytania na poziomie w stylu czego symbolem jest czerwone kółko na fladze Japonii, albo z czym najczęściej jest japońskie sushi).
Moja kochana Edziochii niestety mnie wyprzedziła jednym pytaniem i wygrała ten taki zestaw do sushi, Oishii Sushi, co tam jest ryż, nori, sos sojowy itd., a ja tylko zupki xP
Ale fajnie było xD
[8] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Wania [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 28.02.2011, 16:10:37, oceny: +0 -0
WaniaJa idę na to w najbliższą sobotę i niedzielę. Nie mogę się tego doczekać. :d
[9] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Koizumi [*.dynamic.chello.pl], 28.02.2011, 23:29:13, odpowiedź na #8, oceny: +0 -0
Koizumia po co czekać do weekendu jak można iść w tygodniu
[11] Re: Japońska wiosna w Galerii Krakowskiej
Kimono Cafe [*.182.222.6.nat.umts.dynamic.eranet.pl], 09.03.2011, 12:48:19, oceny: +0 -0
Zapraszam do obejrzenia fotek z niedzielnego pokazu kimon dla dzieci! :D
www.kimono-cafe.pl
Ania Kapusta
Powered by WashuOS