header imageheader imageheader image
{Wydarzenie}
Japońskie filmy na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym
Autor: Joe, Data: 26.09.2013, 15:59:59, Źródło: Warszawski Festiwal Filmowy
JoeJapońskie filmy na 29. Warszawskim Festiwalu FilmowymJuż wkrótce w Warszawie rozpocznie się 29. Warszawski Festiwal Filmowy. W programie tegorocznej edycji znalazło się pięć filmów rodem z Japonii, czyli więcej niż w ostatnich latach, ale niestety nie ma wśród nich żadnego anime.

Japońska tragedia
Fujio Murai (w tej roli słynny aktor Nakadai Tatsuya) wraca do starego, rodzinnego domu w Kanamachi. Towarzyszy mu syn Yoshio. Ojciec i syn zmagają się ze śmiercią i stratą. Mistrz kina Masahiro Kobayashi przedstawia powściągliwy dramat rodzinny, nakręcony niemal w całości w czerni i bieli. Film jest poświęcony ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku, ale także tym z 31.560 ludzi, którzy popełnili samobójstwo w Japonii w 2010 roku. Mówi reżyser: „Kiedy pisałem scenariusz tego filmu, czułem się jakbym pisał list pożegnalny. W okolicach tragedii 11 marca wielu Japończyków czuło napierające ciśnienie czegoś niewidzialnego. Z czasem ono rosło… Film jest oparty na autentycznych wydarzeniach, które przytrafiły się pewnej japońskiej rodzinie w Tokio w 2010 roku. Stawia pytanie, co nam tak naprawdę jest potrzebne do życia?”

Kompleks
Studentka Asuka przeprowadza się z rodzicami i słodkim, młodszym bratem do zawilgoconego, zniszczonego, mało przyjaznego bloku. Nie wie o tajemniczych zgonach, jakie miały tam miejsce 13 lat wcześniej. Zaczyna słyszeć dziwne dźwięki dobiegające z mieszkania obok. Pewnego dnia jej sąsiad zostaje znaleziony martwy. Po tym wypadku coraz więcej przerażających rzeczy dzieje się wokół. Z pomocą przychodzi jej Sasahara, który specjalizuje się w egzorcyzmowaniu domów. Reżyser Hideo Nakata, twórca legendarnego „Ringu” (1998) i „Dark Water” (2002) wraca do korzeni japońskiego horroru. Jego głównym tworzywem nie jest nowoczesność i technologia, tylko tradycyjne wierzenia i symbolika, która w rękach mistrza zapoczątkowała 15 lat temu boom na japońskie horrory.

Krople Nieba: Zupa Życia Tatsumi Yoshiko
Yoshiko Tatsumi ma 88 lat i w Japonii uważana jest za guru gotowania. Gotuje znaną w całym kraju Zupę Życia, która odżywia nie tylko ciało, ale także umysł i duszę. Jej głęboka miłość i zrozumienie natury sprawia, że prymitywne pojmowanie słów „jedzenie”, „gotowanie” nabiera filozoficznego znaczenia „aktu miłości”, „sensu człowieczeństwa”. Dokument zagłębia się w historię powstania słynnej zupy. Yoshiko zawsze używa najlepszych składników od najlepszych producentów. Gotuje z uwagą, troską i szacunkiem, by przynosić radość życia. Ci, którzy jedzą Zupę Życia, od małych dzieci po starców, cieszą się wewnętrzną harmonią. Film dokumentuje bezcenne zapisy rozważań Yoshiko na temat świętości jedzenia i życia. Mówi reżyser: „Yoshiko przypomina nam, że prawdziwe życie pochodzi od dobrej żywności i jej źródła. Japońskie jedzenie jest symbolem tradycji od setek lat. Niestety ostatnio tracimy źródło, z którego pochodzi piękno naszej tradycji. Naszym obowiązkiem jest zadbać o to co jemy i co będą jeść nasze dzieci i wnuki.”

Kuro
Kuro chciała zostać piekarzem, ale wyrzucono ją z pracy. Eito, fotograf, zerwał z dziewczyną, która chciała za niego wyjść. Gou, reżyser teatralny, jest w tarapatach, bo ze spektaklu, który miał wystawić wycofała się odtwórczyni głównej roli. Te trzy osoby, które nie mają ze sobą nic wspólnego, spotykają się przez przypadek. Opuszczają wspólnie Tokio i zatrzymują się w opuszczonym nadmorskim pensjonacie. Wymyślają wspólnie różne zajęcia, by obronić się przed powrotem do rzeczywistości tak długo jak to tylko możliwe. Dialogi ograniczone do minimum i długie ujęcia podkreślają emocjonalne odległości między bohaterami i pokazują fascynację reżysera francuską „nową falą”.

Powrót przyjaciół: znowu razem
Sequel „Powrotu przyjaciół” (Kids Return) japońskiego hitu z 1996 roku w reżyserii Takeshi Kitano. Wówczas drogi nastoletnich przyjaciół Shinji i Masaru rozchodzą się. Jeden zostaje bokserem, drugi wciąga się w yakuzę. 10 lat później Shinji dał sobie spokój z boksem. Pracuje na pół etatu. Z kolei Masaru wychodzi z więzienia i wraca do gangu. W tym momencie się spotykają. Masaru namawia przyjaciela, by powrócił na ring. Sam podejmuje wyzwanie, które może go kosztować życie. „Wiedzieliśmy, że mierzymy się z legendarnym już filmem - mówi odtwórca roli Masaru - który jest uwielbiany przez Japończyków. Tym bardziej daliśmy z siebie wszystko.” Reżyser filmu przez wiele lat pracował jako asystent Takeshi Kitano, także przy „Powrocie przyjaciół”. Teraz firma Office Kitano jest producentem filmu Hiroshi Shimizu.

29. Warszawski Festiwal Filmowy rozpocznie się 11 października i potrwa do 20 października. Bilety będzie można kupić w przedsprzedaży od 1 do 10 października oraz w tracie trwania festiwalu. Cena biletu na seanse do godziny 14:00 będzie wynosiła 12 zł, na późniejsze seanse 18 zł.

Dodaj do:

Zobacz także

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 0 dodaj

Powered by WashuOS