header imageheader imageheader image
{Wydarzenie}
ORIENTAkCJA w Gliwicach
Autor: Dajmos, Data: 14.05.2010, 00:00:01, Źródło: Muzeum Gliwice
DajmosORIENTAkCJA w GliwicachW dniu 15.05.2010 podczas Nocy Muzeów, Gliwickie Muzeum, ma zaszczyt zaprosić na ORIENTAkCJE w Willi Caro. Tematyka będzie poświecona kulturze i sztuce Japoni.
Spotkania w Willi Caro dadzą możliwość kontaktu z oryginalnymi obiektami sztuki japońskiej – grafiką, ceramiką, a także, dzięki pokazom, z podniesionymi w kulturze Japonii niemal do rangi sztuki rytuałami życia codziennego, takimi jak ceremonia parzenia herbaty, czy sztuka ikebany. Japonia i jej mieszkańcy pojawią się także w prezentowanych w Czytelni Sztuki dwóch wystawach fotografii – współczesnej Olivera Siebera oraz japońskich portretach fotograficznych z przełomu XIX i XX wieku a także projekcie video współczesnej, wrocławskiej artystki. Propozycje w ramach ORIENTAkCJI odbywać się będą w Willi Caro do 6 czerwca.

Wystawy

HITO: Oliver Sieber, Ewelina Sośniak, dawna fotografia japońska (do 15.06.10) :
Tytułowe HITO oznacza w języku japońskim, w bezpośrednim tłumaczeniu osobę, postać. W szerszym kontekście znaczeniowym odnosi się do ludzkiej natury, osobowości, charakteru.

Niemiecki artysta Oliver Sieber zainteresowany jest poszukiwaniem przez młodych ludzi swej indywidualności i tożsamości. Jego fotograficzna dokumentacja skupia się na osobach reprezentujących subkultury, które często buntują się przeciw tradycyjnym wartościom.

W serii pt. „J_Subs” przedstawia młodych Japończyków ubranych w rock’n rollowe i punkowe stroje, tuż po ich wyjściu z koncertów w Osace i Tokio. Jest to swego rodzaju studium młodego Japończyka, reprezentanta kontrkultury, inspirowanej zachodnim anarchistycznym stylem.
Odmiennie do znanego cyklu Augusta Sandera, który stworzył fotograficzny przekrój niemieckiego społeczeństwa, portretując ludzi w otaczającym ich środowisku, Sieber stawia swoich modeli na białym neutralnym tle. Dzięki temu, jeszcze bardziej wyraziste jest zderzenie egzotycznej, dla nas – ludzi zachodu, azjatyckiej fizjonomii z odważnymi zachodnimi fryzurami i elementami strojów.

Dla lepszej orientacji w inspiracjach przedstawionych na fotografiach cosplayerów do wystawy dodane zostały ich źródła (mangi, fragment filmu, itp), w których spotkać można oryginalnych bohaterów.
Świat mangi i kultury cosplay stał się inspiracją do przedstawionej obok fotografii Olivera Siebera pracy Eweliny Sośniak. „Polish Limited Edition_project” jest zdaniem młodej wrocławskiej artystki desperacką demonstracją indywidualności, o którą tak trudno w japońskim społeczeństwie. Jej praca video powstała podczas pobytu na stypendium w Narodowym Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki w Tokyo w 2008 roku. Będąc w Japonii Sośniak stworzyła fikcyjną postać z Mangi, korzystając z polskich symboli narodowych. Przebrana w zaprojektowanym przez siebie kostiumie poddała się próbie akceptacji na ulicach Tokio. Po powrocie do kraju eksperyment powtórzyła we Wrocławiu. Powstał wtedy „Japanese Limited Edition_project”, który w zestawieniu z pierwszym video daje porównanie reakcji obu społeczeństw na ekspresję jednostki.
(tekst. M. Sokalska)

DENSETSU: grafika i ceramika (do 31.07.10)
ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu
ASHITA: 365 dni szczęścia (18.07.10)

Pokazy,warsztaty,spotkania 17:00 – 24:00

17:30
Pokaz szermierki japońskiej
prowadzenie: Janusz Lukaszczyk
ogród Willi Caro 17:30

Spotkanie: zasady malarstwa tuszem na bibule oraz zagadnienia technik kumihimo
realizacja: Janusz Lukaszczyk
Willa Caro 18.30

Pokaz sztuki ikebany
Ogród Willi Caro 17:00-19:00

Demonstracja i nauka japońskich gier: go, shōgi i sudoku
Ogród Willi Caro 17:00-24:00

Warsztaty origami
realizacja: Barbara Pfützner
Willa Caro 20.00-24:00

Pokaz tworzenia komiksu - Jędrzej Chojnacki będzie rysował na żywo w Czytelni komiks pt."Japonia w Czytelni Sztuki"! Najpopularniejszy rysownik w polskim fandomie, którego prace możecie podziwiać przy okazji wielu konwentów jak i w tomikach „Hiragana na wesoło”
Czytelnia Sztuki 19.00-21.00

Kiermasz wydawnictw muzealnych 17:00-24:00

Po więcej informacji zapraszam na :
NOC MUZEÓW
oraz
Wystawa HITO na portalu FaceBook

Dodaj do:

Zobacz także

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 1 dodaj

[1] Re: ORIENTAkCJA w Gliwicach
GREY [217.153.108.*], 14.05.2010, 15:16:38, oceny: +0 -0
GREYAz sie urwe z IGROW aby przyjsc ;)
Powered by WashuOS