header imageheader imageheader image
{Media}
Trzy japońskie filmy na Ale Kino+
Autor: Tai16, Data: 10.12.2011, 15:43:48, Źródło: Cyfra+
Tai16Trzy japońskie filmy na Ale Kino+W grudniu na kanale Ale Kino będzie można obejrzeć trzy filmy rodem z Japonii. Pierwszy z nich to „Siedmiu Samurajów” z 1954 roku w reżyserii Akiry Kurosawy. Występują w nim m.in. Isao Kimura, Minoru Chiaki. Film ten zostanie wyemitowany na Ale Kino+ 11 grudnia (niedziela) o 8:00, 14 grudnia (środa) o 14:30 i 22 grudnia (czwartek) o 9:55. Oto opis ze strony Cyfry+:

„Siedmiu Samurajów”, arcydzieło Akiry Kurosawy, to jeden z najważniejszych filmów w historii kinematografii. To także sztandarowy obraz przypadającego na lata 50. Złotego Wieku kina japońskiego, które w tej dekadzie podbijało międzynarodową krytykę i publiczność.

Kurosawa osadza akcję w XVI-wiecznej feudalnej Japonii. Opowiada historię siedmiu roninów, wędrownych samurajów, najętych przez mieszkańców ubogiej wioski do obrony przed bandytami. Wieśniacy rujnowani są przez nękających ich zbójców. Rolników nie stać na zakup broni, którą i tak nie potrafiliby się posłużyć. W tej sytuacji szukają wojowników, którzy zgodzą się walczyć za miskę strawy i dach nad głową. Zadania podejmuje się Kambei Shimada (Takashi Shimura), doświadczony i szlachetny żołnierz, który werbuje do wykonania misji pięciu roninów - wędrownych samurajów bez pana i pracy. Siódmym członkiem grupy zebranej przez Shimadę jest Kikuchiyo (Toshiro Mifune), wojownik, który urodził się chłopskiej rodzinie, ale odwagą i poświęceniem stara się wywalczyć sobie miejsce w stanie rycerskim. Siedmiu samurajów nie tylko pilnuje wioski, lecz uczy jej mieszkańców sztuki wojennej. Kambei Shimada podchodzi do rozprawy ze zbójami, jak strateg planujący wielką bitwę. Kiedy bandyci znów zaatakują wieś, zamiast zastraszonych rolników spotkają ludzi gotowych do obrony i prowadzonych do boju przez siedmiu doświadczonych rycerzy. Mimo to siły są nierówne, a ostateczna rozprawa będzie krwawa i okupiona wielkimi ofiarami.

Drugi z nich to „Achilles i żółw” z 2008 roku w reżyserii Takeshii Kitano. Występują w nim m.in. Akira Nakao, Kanako Higuchi. Film zostanie wyemitowany na Ale Kino+ 13 grudnia (wtorek) o 10:35 i 19 grudnia (poniedziałek) o 11:30. Oto opis ze strony Cyfry+:

Ostatnia część trylogii Takeshiego Kitano (po „Takeshis” i „Kantoku”). Film opowiada o trudach bycia artystą. Takeshi Kitano wciela się w postać pechowego artysty – malarza, który próbuje osiągnąć sukces na przekór niesprzyjającym okolicznościom. Film był prezentowany w konkursie głównym na MFF Wenecja 2008. W Polsce miał premierę na 4. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+.

Takeshi Kitano wykorzystał słynny paradoks z greckiej przypowieści, według którego Achilles nigdy nie dogoni żółwia. W filmie Achillesem jest Machisu, młody chłopak zafascynowany sztuką, a żółwiem - sukces. Zdesperowany chłopak tworzy śmiałe dzieła, ale brak oryginalności sprawia, że wszystkie galerie odrzucają jego prace. Opuszczają go przyjaciele, a jedynym oparciem jest jego żona, wspierająca go nawet po latach, gdy Machisu jest już starszym człowiekiem (w tej roli Takeshi Kitano).

Trzeci to „Pożegnania” z 2008 roku w reżyserii Yojiro Takita występują w nim m.in. Kazuko Yoshiyuki, Kimiko Yo. Film zostanie wyemitowany na Ale Kino+ 15 grudnia (czwartek) o 10:10 i 20 grudnia (wtorek) o 14:10. Oto opis ze strony Cyfry+:

Nagrodzony Oscarem i 10 nagrodami Japońskiej Akademii Filmowej, wzruszający a zarazem pogodny film o przemijaniu.

Daigo Kobayashi (Masahiro Motoki) jest uzdolnionym wiolonczelistą, który po rozwiązaniu orkiestry znajduje się nagle bez pracy. Postanawia sprzedać ukochany instrument i wraz z żoną Miką (Ryoko Hirosue) opuścić Tokio. Po przeprowadzce do rodzinnego miasteczka Daigo rozgląda się za nowym zatrudnieniem. Udaje się na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy w agencji turystycznej. Na miejscu okazuje się jednak, iż chodzi o posadę w zakładzie pogrzebowym - znalezione w ogłoszeniu słowo „Okuribito” oznacza bowiem zarówno osobę odprowadzającą kogoś na pociąg, jak i na tamten świat. Z braku innych możliwości, Kobayashi przyjmuję ofertę. Od tego momentu staje się „Nokanshi”, czyli osobą składającą zwłoki do trumny. Daigo zaczyna odnajdywać się w roli współczesnego Charona.

Dodaj do:

Zobacz także

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 3 dodaj

[1] Re: Trzy japońskie filmy na Ale Kino+
xyz [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 11.12.2011, 22:38:13, oceny: +0 -0
Hmm, całkiem interesujący news. Trzeba będzie ustawić nagrywanie na dekoderze.
[2] Re: Trzy japońskie filmy na Ale Kino+
Gościu [*.internetdsl.tpnet.pl], 12.12.2011, 12:16:07, oceny: +0 -0
Widziałem "Pożegnania" na canal plus Kto nie widział, tego zachęcam do oglądania.
Naprawdę fajny film, który zachęca do przemyśleń nad swoim życiem, oraz życiem bliskich.
[3] Re: Trzy japońskie filmy na Ale Kino+
tatoba [*.radio.gdansk.pl], 15.12.2011, 13:32:48, oceny: +0 -0
Jeszcze jeden.
Powered by WashuOS