header imageheader imageheader image
{Wydarzenie}
VII Jesienna Wystawa Ikebany
Autor: Sagiso, Data: 03.10.2010, 09:03:29, Źródło: Pałac Wilanów
VII Jesienna Wystawa IkebanyW dniach 8-10 października w Oranżerii Pałacu w Wilanowie odbędzie się VII Jesienna Wystawa Ikebany w Królewskim Wilanowie, której towarzyszą wybrane przedmioty z japońskiej laki z Wajima wykonane przez artystów rzemieślników skupionych w Taya Shikki. Wystawa odbywa się w ramach VIII edycji Japońskiego Października w Pałacu w Wilanowie pod honorowym patronatem Ambasady Japonii, z inicjatywy dwóch pierwszych polskich licencjonowanych nauczycielek ikebany Sogetsu i Ikenobo, członkiń Sogetsu Teacher’s Association, Ikenobo Flower Arrangement Art Association i Ikebana International - Haliny Pacwy i Wieńczysławy Sato oraz dzięki otwartości i przychylności Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Oranżeria Pałacu w Wilanowie w trakcie trwania wystawy będzie czynna:
- 8 października (piątek) - godz. 13:00–16:00
- 9 października (sobota) - godz. 10:00–18:00
- 10 października (niedziela) - godz. 10:00–18:00

„Ikebana jest japońską sztuką wyrafinowanego układania kompozycji kwiatowych, opartą o pewne przyjęte zasady, w której przyroda i człowiek stają się jednością. Każda kompozycja posiada swoją głęboką treść wyrażającą przeżycia, dążenia i pragnienia twórcy. Do tworzenia ikebany wykorzystuje się gałęzie drzew, krzewów, liście, trawy i kwiaty. Jej istotą jest piękno, będące rezultatem połączenia kolorów, układu linii ostrych i delikatnych z aspektem filozoficznym. Ogromną rolę w ikebanie odgrywa asymetria oraz pusta przestrzeń, będąca jakby równorzędnym elementem materialnym. Aby ikebana mogła zaistnieć, musi najpierw zrodzić się w umyśle twórcy, z pragnienia serca przepełnionego miłością i szacunkiem do otaczającej przyrody. W Japonii ikebana osiągnęła niezwykle wysoką rangę i przynależy do świata sztuk pięknych na równi z malarstwem, rzeźbą, a nawet poezją i jest tam znana też jako kadō, czyli „droga kwiatów”. Samo słowo ikebana oznacza „żyjące” lub „ożywione kwiaty”. Kwiat jako część natury, a może i wszechogarniającego kosmosu, choć ścięty, nadal żyje w ikebanie w postaci jeszcze piękniejszej, ale całość kompozycji uprzytamnia nam także kruchość, a zarazem naturalną kolejność rzeczy: przemijanie i odradzanie się.” (H.Pacwa, W.Sato)

Dodaj do:

Zobacz także

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 3 dodaj

[1] Re: VII Jesienna Wystawa Ikebany
AragornPL [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 03.10.2010, 17:54:58, oceny: +0 -0
AragornPLJapoński październik jak co roku w Wilanowie. Akurat ikebana średnio mnie interesuje, ale być może się wybiorę. Jeżeli nie, to na pewno na coś innego, bo zawsze w 'japońskim październiku' znajduję coś dla siebie ciekawego. Fajne jest to, że jeszcze na dodatek mam blisko :).
Edit @ 08.10.2010: Byłem, obejrzałem :D.
[2] Re: VII Jesienna Wystawa Ikebany
Olazu [*.ssp.dialog.net.pl], 04.10.2010, 19:25:58, oceny: +0 -0
OlazuZacny event. Ruszyłbym tyłek nawet, ale jak zwykle ponarzekam jedynie, że troszkę za daleko ;)
[3] Re: VII Jesienna Wystawa Ikebany
Yuuki_neko [*.aster.pl], 05.10.2010, 21:00:42, odpowiedź na #2, oceny: +0 -0
Yuuki_nekoJak nie bede miala co robic to z checia pojde :)
Powered by WashuOS