header imageheader imageheader image
{Internet}
BANZAI! - nowy serwis mangowy
Autor: Banzai Team, Data: 06.06.2004, 15:28:37
Od wczoraj pod adresem banzai.scene.pl działa nowy mangowy serwis "Banzai!". Nie jest to jeszcze oficjalna wersja, mamy jednak nadzieję, że wam się spodoba. Zapraszamy.

Dodaj do:

Zobacz także

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 67 dodaj

[1] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
batou [*.navi.okay.pl], 06.06.2004, 21:42:54, oceny: +0 -0
batoudata in inglisz, logo we flashu, niezbyt klarowny cel zakładania serwisu(newsownia? kolejna newsownia?). kod: niby xhtml 1.0 transitional, ale design w całości na tabelach. fuj. poza tym nawet się nie waliduje. bryndza.
[2] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 06.06.2004, 22:58:02, odpowiedź na #1, oceny: +0 -0
Sky Ace

Tru.

1. Kolejna newsownia. Jakby było ich mało. A do tego i tak prawie wszystkie ściągają newsy od acepa ewentualnie gildii, tudzież z innych źródeł.

2. Data (że po angielsku to już mało ważne) i moje IP/domena - jak będę chciał się dowiedzieć o moje ip, to użyję ifconfig (względnie ipconfig), a od daty to mam kalendarz.

3. Nazwa też niefortunna - już kiedyś było Banzai (Radio zresztą).

4. Tabelki, flash, niewalidujący się xhtml - fuj. Btw najlepszy jest ten błąd: "Document type does not allow element "tr" here; assuming missing "table" start-tag" ;)

5. "UWAGA! Żeby przeglądać, komentować, dodawać i oceniać artykuły, musisz się zalogować!" - normalnie macki mi po tym opadły. Tym bardziej, że po prawej strony są linki "najczęściej czytane artykuły" i nie wymagają one żadnego logowania, tak samo jak ankieta. Dupa.

6. Forum - kolejne forum... nuuudaaaa.

I to tyle. Podsumowując - kolejna, niepotrzebna nikomu newsownia, która zapewne prędzej czy później umrze śmiercią naturalną takowych - tzn na chorobę zwaną "niechcemisię".

[7] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Joe [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 07.06.2004, 00:00:36, odpowiedź na #2, oceny: +0 -0
JoeOdnośnie punktu pierwszego: w momencie startu ACP był sobie dobrze prosperujący AnimeNet, Mangamania, Kasumi i pewnie coś tam jeszcze. Też było tłoczno, dało się słyszeć niejeden głos poddający wątpieniu sens rozkręcania kolejnego serwisu. Ale jakoś się udało i teraz ACP jakoś tam sobie egzystuje i coraz mniej osób pyta po co. Dlatego nie skreślałbym tej inicjatywy tak od razu. Oczywiście, z mojego punktu siedzenia lepiej by było, żeby osoby z zapałem zamiast rozkręcać coś od nowa pomogły rozwijać jeden z istniejących serwisów, np. ACP co by daleko nie szukać, ale nie można nikomu odmówić przyjemności płynącej z posiadania własnej strony. W końcu lepiej być królem na śmietniku niż sługusem w pałacu. Poza tym nawet jeśli na istnieniu inkryminowanego Banzaja nie skorzysta społeczność mangowa to skorzystają sami twórcy. Nauczą się czegoś, będą mieli fach w ręku i być może nie będą wystawać po zasiłek.

Zgadzam się z zastrzeżeniami technicznymi, ale spokojnie mogę przymknąć na nie oko, jeśli zawartość strony będzie ciekawa.

Forum, "zaloguj się, żeby komencić" - kwestia gustu. Ja nie lubię, dlatego nie ma tego na ACP. Ale gusta są różne i jak pokazuje przykład niektórych stron, które tak naprawdę składają się tylko z żyjącego własnym życiem "shout boxa" tudzież księgi gości.

Przy okazji, podzielę się pewną ciekawostką, którą odkryłem niedawno. Otóż jeżeli wierzyć wynikom plebiscytu internautów w ramach reANIMation 3, to jeśli chcę walczyć o rząd dusz polskich fanów to powinienem zgapić to i owo od MMD Forum...

[12] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Virus [*.f.intelink.pl], 07.06.2004, 12:51:01, odpowiedź na #7, oceny: +0 -0
VirusNie powinienes :) Winni twojej chwilowej mam nadzieje straty wiary zostana ukarani w imieniu ksiezyca, a lista ktora tam widzisz jest tylko (jak zreszta napisano) pogladowa i wlasciwe podliczenie glosow odbedzie sie juz na samej imprezie (dojda jeszcze glosy oddawane bezposrednio na r3), podczas podliczania wszelkie wykryte oszustwa (jak to o ktorym piszesz) nie zostana uwzglednione. Spokojna glowa - mamy pologowane niektore rzeczy pozwalajace stwierdzic pewne rzeczy :))))))
[13] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
BaToU [*.navi.okay.pl], 07.06.2004, 15:36:18, odpowiedź na #7, oceny: +0 -0
BaToUAnimenet to było głównie forum, MM zawsze była dość specyficzna, a do Kasumi jakoś nigdy nie mogłem się przekonać. Akurat ACP zgrabnie wpasował się w panującą wtedy sytuację, a nic nie wskazuje na to, żeby tutaj miało być podobnie :)
I tutaj nikt nie skreśla, tutaj tylko się pisze o prawdopodobnym zwrocie wydarzeń (been there, done that).
[20] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
odinn [*.biot.ar.szczecin.pl], 08.06.2004, 11:28:21, odpowiedź na #13, oceny: +0 -0
zawsze byla specyficzna i zawsze bedzie.,. niestety starosc nie radosc, studia sie konczy i trzeba nad zyciem pomyslec... dupnie. :>
[28] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
batou [*.navi.okay.pl], 08.06.2004, 19:52:51, odpowiedź na #20, oceny: +0 -0
batou"You have my sword" przecież. Ale o tym gdzie indziej. ;)
[26] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
froger3_ [*.proterians.net.pl], 08.06.2004, 19:24:20, odpowiedź na #13, oceny: +0 -0
i linkownia Batou, u linkownia:>
[27] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
batou [*.navi.okay.pl], 08.06.2004, 19:40:32, odpowiedź na #26, oceny: +0 -0
batouPamiętam żabko, a może "najbardziej zasłużony tropicielu i dodawaczu linków na animenecie"? :}
[22] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 08.06.2004, 18:10:40, odpowiedź na #7, oceny: +0 -0
Sky Ace

Poza tym nawet jeśli na istnieniu inkryminowanego Banzaja nie skorzysta społeczność mangowa to skorzystają sami twórcy. Nauczą się czegoś, będą mieli fach w ręku i być może nie będą wystawać po zasiłek.

Nie uważasz, że to trochę na wyrost? Tzn może tak - jeśli chodzi o pisanie jakichś tekstów itp, to racja. Natomiast nauczenie się czegoś poprzez instalację dwóch gotowców to imho jest przesada...

Forum, "zaloguj się, żeby komencić" - kwestia gustu. Ja nie lubię, dlatego nie ma tego na ACP.

I bardzo dobrze. Natomiast mi chodziło nie o komentowanie, a o samo czytanie artykułów dopiero po zarejestrowaniu i zalogowaniu. Dla mnie jest to głupota - w końcu stronę się robi po to, żeby ludzie się z niej czegoś mogli dowiedzieć. A nie każdy chce rozdawać swój adres emailowy gdzie popadnie (chociażby)

Według mnie lepiej by było, żeby zajęli się pomaganiem już istniejącym serwisom newsowym, zamiast tworzyli kolejny - który w dodatku niczym specjalnym się nie wyróżnia...

[14] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
BaToU [*.navi.okay.pl], 07.06.2004, 15:41:27, odpowiedź na #2, oceny: +0 -0
BaToU2) dobrze widoczna data jest fajna jak zapisujesz jakieś dane (dokument html), ale w stronie po polsku powinna być własnie w tym języku. niewielka trudnośc odpalić set_locale albo napisać funkcję datepl i wywoływać zamiast date(20 wierszy kodu) + trochę wywołania "zamień wszystkie" w skryptach.
5) jak na anecie ;P
Już nie wiem, czy gorsza newsownia, czy kolejna strona fanowska dragon balla.. ops, sorry - naruto ;)
[3] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
cycu [*.internetdsl.tpnet.pl], 06.06.2004, 22:58:18, odpowiedź na #1, oceny: +0 -0
cycuWalidacja wykazuje ogrom błędów, małych bo małych, ale w olbrzymiej ilości, dlatego podzielam Twoje zdanie, choć z małym 'ale'. Nie wiem co ci się nie podoba w logu ;D
[4] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 06.06.2004, 23:06:02, odpowiedź na #3, oceny: +0 -0
Sky Ace

Pewnie fakt bycia logiem we flashu, nie wiadomo po co i na co. ;)

Disclaimer: w/w loga nie oglądałem, bo flashowego plugina nie mam dla zasady.

[40] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Ural [*.katowice.sdi.tpnet.pl], 10.06.2004, 20:39:40, odpowiedź na #4, oceny: +0 -0
no tak - nie masz dla zasady - zatem trzymaj się swoich zasad ale nie narzucaj ich innym. Akurat za głupotę uważam nie posiadanie plugina Flasha "dla zasady". Dziecinne podejście. Nie wspominając, że we Flashu tkwi przyszłość. Ale wiadomo - zawsze znajdą się ludzie nie sprzyjający postępowi. Chociaż nie powinni tego narzucać, ale czego można oczekiwać...
[43] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
cycu [*.internetdsl.tpnet.pl], 11.06.2004, 09:29:47, odpowiedź na #40, oceny: +0 -0
cycuWe Flashu tkwi przyszłośc? Hmm... Ciekawe, bo jeszcze nie widziałem "wielkiego" serwisu, wortalu, czy czegokolwiek, co byłoby oparte głównie na flashu. Flash służy do robienia małych stron, stosunkowo nieczęsto aktualizowanych, mających za główny cel poinformować kogoś o jakiejś jednowątkowej treści, za pomocą dużej ilości efektownych, ale raczej nie efektywnych "bajerów". Stąd używa się go do tworzenia portfolio, stron firmowych, czy czegoś w tym stylu, a nie w wortalach, jakim niewątpliwie BANZAI! jest.
Jeśli chodzi o logo strony, to nie mam nic do tego czy będzie to flash czy jpg, jednak statyczne logo wydaje mi się bardziej... mądre przy tego typu stronach. Tym bardziej, że na tym waszym nie ma nic tak potrzebnego, że aby to zrobić, flash był wymagany.
[53] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 14.06.2004, 04:04:10, odpowiedź na #40, oceny: +0 -0
Sky Ace

We flashu tkwi przyszłość? Nie sądzę. Flash jest dobrą rzeczą dla stron autorskich, portfoliów, prezentacji możliwości, prezentacji multimedialnych i innych bajerków.

Chcesz mi wmówić, że to wszystko, co WWW ma do zaoferowania? Ale przecież to głównie grafika. Co z treścią? Nie widzę sensu robienia portalu czy newsowni w całości we flashu. Ty widzisz?

[5] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
bimber [*.katowice.sdi.tpnet.pl], 06.06.2004, 23:18:38, odpowiedź na #1, oceny: +0 -0
chętnie drogi batou zobaczę twój serwis, bo widać jesteś prawdziwym ekspertem. czepiasz się niczem ten znawca rzeczy, które ewidentnie poruszasz z powodu braku argumentacji: logo we flashu - no tak - rzeczywiście wada serwisu, zwłaszcza, że co porządniejszy obecnie jest oparty we flashu w ogóle... ale zapewne w życiu nic we flashu nie zrobiłeś więc mądrzysz gębę dalej - niezbyt klarowny cel serwisu - no tak, tematyka be, choć np na anime.com.pl podobna tematyka ci odpowiada... ale cóż, jak to typowy lama trzeba ponarzekać... kod, niby ok, ale na tabelach. no tak znowu coś nie tak, ach fachowość batou znów dała znać o sobie, ach ten cios prosto między oczy! tyle że drogi batou jako osoba która raczej niewiele w kwestii stron www dokonała nie wie, że byle porządniejszy serwis jest oparty właśnie na tabelach - gdyby były szkoły robienia stron, to o priorytetowości robienia stron na tabelach uczyliby w podstawówce. rozumiem, batou jest samoukiem. i jak się przekonaliśmy przy okazji autorytetem - ciekawe dla kogo. ah, tak na koniec, anime.com.pl też na tabelach... a to ci heca...
[6] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
froger3_ [*.proterians.net.pl], 06.06.2004, 23:31:03, odpowiedź na #5, oceny: +0 -0
"chętnie drogi batou zobaczę twój serwis, bo widać jesteś prawdziwym ekspertem" batou serwisu nie ma(hompejdzy nie liczymy;P) ale nie na jdnym serwisie byl i nie jeden serwis przezyl ;P
[8] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Joe [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 07.06.2004, 00:32:10, odpowiedź na #5, oceny: +0 -0
JoeDrogi Bimbrze, o ilę mogę się tak do Ciebie zwracać. Przyjmowanie krytyki może nie jest najprzyjemniejszą rzeczą na świecie, ale rzeczowa krytyka, tak jak w wykonaniu Sky Ace'a i Batou, którzy paluchem pokazują Ci co ich zdaniem nie gra w Twoim, jak zakładam, serwisie to cenna rzecz.

Mylisz się twierdząc, że jeno twórcy stron www są uprawnieni do krytykowania innych stron. Ja na ten przykład nigdy nie zbudowałem samochodu, ale to nie przeszkadza mi twierdzić, że samochód, którym jeździłem ma wady. Uważasz, że to nierozsądne? Zresztą w przypadku Batou trafiłeś kulą w płot, domyślam się, że on wie więcej na temat tajników tworzenia stron www niż Ty. Choćby dlatego, że on wie dlaczego XHTML w połączeniu z tabelami jest fuj, a Ty nie.

Skoro już o owych tabelkach mowa to przeczytaj sobie rekomendację W3C dotyczącą XHTML 1.0, uprzednio sprawdziwszy w słowniku znaczenie słowa "deprecated". Faktem jest, że kodzie HTML ACP jest mnóstwo tabel. Jeśli przekopiesz się przez starsze komentarze zapewne odnajdziesz ten, w którym Batou wyraża swoją dezaprobatę dla tego aspektu ACP. Ja uznaję jego racje, niestety, gdy serwis powstawał byłem za cienki Bolek, żeby to zrobić lepiej. Zapewniam Cię, że pracy nad zmianą obecnego stanu rzeczy już trwają. A jeśli chcesz zobaczyć jak powinno się kodować strony to odwiedź Ogródek Zen.

Na koniec tego przydługiego komentarza podzielę się z Tobą pewną mądrością, która wiele razy wirtualnie uratowała mi tyłek. Otóż jeśli dyskutujesz - rób to kulturalnie i z szacunkiem dla adwersarza. Połączenie arogancji z brakiem wiedzy działa wyzywająco, a zapewniam Cię, że zawsze znajdzie się ktoś mądrzejszy, który udowodni takiemu delikwentowi, że jest nie dość, że buc, to jeszcze głupi.

[9] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Ural [*.katowice.sdi.tpnet.pl], 07.06.2004, 01:07:32, odpowiedź na #8, oceny: +0 -0
Drogi Joe! Nie zgadzam się z Tobą w kilku kwestiach, choć trzeba przyznać, że Twoja argumentacja jest jak najbardziej poukładana. Trudno polemizować z tezą, że konstruktywna krytyka jest potrzebna - co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Sam jestem zwolennikiem tego rodzaju krytyki i potrafię ją uszanować. Niemniej jednak jeżeli ktoś wykazał się jako pierwszy arogancją, to właśnie Batou. Bo cóż innego można powiedzieć o komentarzu, którego hasłami przewodnimi określającymi serwis są "fuj. (...) bryndza."? Dla mnie tego rodzaju argumentacja nie zalicza się do rzeczowych, a tym bardziej kulturalnych. Dalej. Logo we flashu - zwyczajne szukanie dziury w całym. Podobnie kwestia tematyki strony - Batou ją krytykuje, choć sam korzysta z serwisów o takiej samej tematyce. Po prostu jest to człowiek, któremu mało co się podoba, a niewiele potrafi. Co do samego serwisu BANZAI!, to nie zamierzam go bronić. Stawiamy przede wszystkim na treść. Sky Ace twierdzi, że pewnie newsy będą brane z jakiegoś innego serwisu (Gildii, jeśli dobrze pamiętam?). I to ma być konstruktywna krytyka zapewne. Ale niechaj Sky Ace krytykuje coś, co ma miejsce. Bo na razie nie doszukałem się żadnego newsa na BANZAI! z w/w serwisów - Sky Ace po prostu coś z góry sobie założył i skrytykował. Trudno się zatem liczyć z jego zdaniem. Owszem BANZAI! ma wady - chyba ślepiec by ich nie dostrzegł. Data po angielsku, jakieś mniejsze niedoróbki - fakt. Na usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że serwis ten robiłem w jeden dzień. Celem było nie stworzenie serwisu o genialnej grafice, ale w miarę przejrzystego i w przyszłości bogatego w treść. Nie lubię również kiedy prawi mi lekcje ktoś, kto się na czymś wybitnie nie zna, bądź jego rozeznanie w danej tematyce jest znikome. Na robieniu stron troszkę się znam, bo sam posiadam firmę, która zajmuje się m.in. właśnie tworzeniem stron internetowych, nota bene nie dla firemek typu "Sklep Meblowy Pana Tadzia". I skoro już mam się wypowiadać na ten temat, to nie, nie uważam ażeby umieszczanie loga we Flashu było profanacją. Pozwolę sobie również, na polecenie innych stron, zgodnie z którymi warto designować: www.2advanced.com i chociażby polska www.os3.pl. Podejście "znowu kolejny serwis" jest infantylne. Akurat BANZAI! nie jest tak do końca nową inicjatywą. Zgodziłem się na błyskawiczne zaprojektowanie tego serwisu z prostego powodu - w roku 1995, czy 96 uruchomiłem dość popularny jak na owe czasy serwis o takim samym profilu - był to zatem swego rodzaju powrót do lat młodości. Zaś prawda jest taka, że im więcej tego rodzaju serwisów, tym lepiej. Konkurencja wychodzi użytkownikom wyłącznie na zdrowie, zaś im więcej takich inicjatyw, tym większa szansa na lepsze popularyzowanie tematyki mangi i anime w Polsce. Co do doświadczenia, skoro już o nim wspomniałeś, to sądzę, że nam go nie brakuje - jeżeli kojarzy mnie ktoś ze sceny komputerowej, albo nawet z połowy lat 90, to myślę że sprawa jest w tej kwestii jasna. By już zamknąć tę kwestię pozwolę sobię na uwagę końcową: z moich długoletnich obserwacji wynika, że dużo Polaków (zwłaszcza młodych) ma tendencję do krytykowania wszystkiego, zwłaszcza jeśli sądzą, że są od kogoś lepsi. Wtedy właśnie pojawiają się hasła typu "fuj", lub "bryndza". Bo intencją takiego człowieka, zachowującego się w takim wypadku prymitywnie, jest okazanie wyższości. Tyle, że prawda jest taka, że tego rodzaju osobniki są z reguły mocne tylko i wyłącznie w gębie, zatem z ich zdaniem na szczęście nie trzeba się liczyć. Pozdrawiam i muszę przyznać, że po Twojej wypowiedzi nabrałem Joe do Ciebie szacunku - bo spośród wszystkich komentarzy bodaj jedynie twój był w miarę obiektywny, lecz co ważniejsze był napisany w sposób kulturalny.
[10] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Tomasz Buczkowski [*.wawpie.ext.ids.pl], 07.06.2004, 09:14:47, odpowiedź na #9, oceny: +0 -0
Taka sobie ta strona, pustawo.
[11] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Virus [*.f.intelink.pl], 07.06.2004, 12:41:31, odpowiedź na #9, oceny: +0 -0
VirusHmm.. nie wiem jak Batou, ale Sky akurat pogadac o www moze, takoz i ja :)

Specjalnej awersji do Flasha nie mam - sam w nim robie czasami (jak klient sobie zazyczy) i luz. Do czego bym sie akurat przyczepil w nim, to nie do obecnosci, a do malej hmm... "spektakularnosci" czy jak to tam nazwac. Prostymi slowami chodzi o to, iz migajace sobie literki i motion tween do/z alpha 0 nie jest na tyle fajne aby wrzucac flasha na pol strony i dzieki temu np. takim ktorzy nie maja poinstalowanych plugow, zostawiac tam puste pole.

Dalej. Tekst "kolejny taki sam serwis" JEST argumentem. Sorry, nie znalazlem na tej stronie poki co nic wartosciowego lub czegos czego niebyloby na 100000 innych stron. Znowu mamy niusy na glownej stronie, znowu mamy forum i... no w sumie to koniec, reszta oprocz dzialu "artykuly" to szpeje, kompletnie nie potrzebne, nie majace zbytniej wartosci (jaka wartosc ma "FAQ")? Dlugie menu, a faktycznie nic do roboty.

Jako tworca/projektant stron powinienes takze wiedziec, iz strony oparte o darmowe silniki nie przemawiaja tak do ludzi jak autorskie. Powody? Widziany poraz setny uklad strony, nieszczesne niusy na glownej stronie (juz dawno nie widzialem strony, ktora na indeksie mialaby poprostu tekst powitalny lub cos innego niz niusy), ciagle te same elementy, tylko inaczej wygladajace. Zero nowosci, wtornosc i do tego maly wklad pracy.

I spoko, konkurencja to dobra rzecz. Popularyzowanie... no powiedzmy ze tez. Tylko jesli chcecie byc konkrencyjni, to zaoferujcie cos nowego. Bo tak to jestescie tylko jednym z milionow malutkich serwisikow, powstajacych jak grzyby po deszczu z urodzajnej gleby opensource.
[17] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
BaToU [*.navi.okay.pl], 07.06.2004, 17:13:15, odpowiedź na #9, oceny: +0 -0
BaToUSam jestem zwolennikiem tego rodzaju krytyki i potrafię ją uszanować. Niemniej jednak jeżeli ktoś wykazał się jako pierwszy arogancją, to właśnie Batou. Bo cóż innego można powiedzieć o komentarzu, którego hasłami przewodnimi określającymi serwis są "fuj. (...) bryndza."? Dla mnie tego rodzaju argumentacja nie zalicza się do rzeczowych, a tym bardziej kulturalnych.

Dobrze, to teraz będzie kulturalniej: z mojego punktu widzenia w warstwie prezentacyjnej(i nie chodzi mi tu o wygląd) to jest kupa. Lepiej brzmi? :)

O logu we flashu pisałem ja, pisali inni.

Po prostu jest to człowiek, któremu mało co się podoba, a niewiele potrafi.

Następny kompetentny sędzia moich umiejętności oraz mojej skromnej osoby! Nie jestem godny, nie jestem godny! Gdybym nawet był taki, jak w pana opisie, to różnica między nami byłaby taka, że mojej nieudolności nie oglądalibyśmy przez link w niusach tego serwisu. ;P

Sky Ace twierdzi, że pewnie newsy będą brane z jakiegoś innego serwisu (Gildii, jeśli dobrze pamiętam?). I to ma być konstruktywna krytyka zapewne. Ale niechaj Sky Ace krytykuje coś, co ma miejsce. Bo na razie nie doszukałem się żadnego newsa na BANZAI! z w/w serwisów - Sky Ace po prostu coś z góry sobie założył i skrytykował.

Raczej to już się działo, i po prostu wszyscy to widzieli. Nie w tym wypadku, ale w poprzednich.

Data po angielsku, jakieś mniejsze niedoróbki - fakt. Na usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że serwis ten robiłem w jeden dzień. Celem było nie stworzenie serwisu o genialnej grafice, ale w miarę przejrzystego i w przyszłości bogatego w treść.

Usprawiedliwienie? Przetłumaczę to panu: "produkt jest niedorobiony, bo poświęciłem mu mało czasu". Dobra reklama, jeśli się szuka szczerego do granic.. no tu sobie proszę wstawić odpowiednie słowo opisujące człowieka, który nie wykonuje swojej pracy na należytym poziomie. :)

Nie lubię również kiedy prawi mi lekcje ktoś, kto się na czymś wybitnie nie zna, bądź jego rozeznanie w danej tematyce jest znikome. Na robieniu stron troszkę się znam, bo sam posiadam firmę, która zajmuje się m.in. właśnie tworzeniem stron internetowych, nota bene nie dla firemek typu "Sklep Meblowy Pana Tadzia".

Ma pan w ofercie robienie uaktualnień/redesignu stron klientów? Czy też ogranicza się pan tam do wstawienia nowego doctype'u totalnie olewając efekt/zasady jego stosowania? To ja poproszę adres pańskiego portfolio/stronę firmy/wykonawcy, żebym przypadkiem nie miał z tym do czyniena. Z góry dzięki.

Podejście "znowu kolejny serwis" jest infantylne. Akurat BANZAI! nie jest tak do końca nową inicjatywą. Zgodziłem się na błyskawiczne zaprojektowanie tego serwisu z prostego powodu - w roku 1995, czy 96 uruchomiłem dość popularny jak na owe czasy serwis o takim samym profilu - był to zatem swego rodzaju powrót do lat młodości.

No dobra, to kto napisał w niusie, nota bene zatytułowanym "nowy serwis mangowy", tutaj pozwolę sobie zacytować: "Od wczoraj pod adresem banzai.scene.pl działa nowy mangowy serwis "Banzai!"."? Tylko niekompetencja, czy ktoś ściemnia? :)

Zaś prawda jest taka, że im więcej tego rodzaju serwisów, tym lepiej. Konkurencja wychodzi użytkownikom wyłącznie na zdrowie, zaś im więcej takich inicjatyw, tym większa szansa na lepsze popularyzowanie tematyki mangi i anime w Polsce.

Jeśli serwis dziennikarski posiada własne źródła informacji, reporterów, kontakty to owszem. Ale jeśli działalność ogranicza się do pozwolenia użytkownikom na dodawanie niusów oraz sprawdzaniu co jakiś czas newsfeedów wortali zagranicznych/konkurencji to gdzie tu potrzeba, ba - gdzie tu miejsce dla następnego? :)

By już zamknąć tę kwestię pozwolę sobię na uwagę końcową: z moich długoletnich obserwacji wynika, że dużo Polaków (zwłaszcza młodych) ma tendencję do krytykowania wszystkiego, zwłaszcza jeśli sądzą, że są od kogoś lepsi. Wtedy właśnie pojawiają się hasła typu "fuj", lub "bryndza".

Prawda to. Tak jest zaiste. Pomijajać przypadki, w których ktoś próbuje przepchnąć kupiate rozwiązania, a ktoś inny wytyka błędy, które kupiatymi należy określać(bo nie godzi się inaczej). Wtedy też pojawiają się określenia "fuj" oraz "bryndza", a proszę mi wierzyć - spotkałem dosadniejsze. :)
Z drugiej strony istnieje jest taka tendencja, i nie jestem pewny czy tylko wśród Polaków(tak samo wieku nie umiem określić), żeby próbować jak najmniejszym wysiłkiem zgarnąć jak najwięcej dla siebie. I co tu dużo gadać - obawiam się, że właśnie z takim problemem mamy tutaj do czynienia. (Proszę mi wybaczyć, że to ja mam rację w tym sporze, bardzo mi przykro z powodu braku profesjonalizmu i pokory moich rozmówców. Bardzo mi przykro, że istnieją ludzie, którzy serwują produkt niekompletny, a później nie potrafią nawet z twarzą przyjąć uwag użytkowników. Mam tylko nadzieję, że to ginący gatunek.)

Tyle, że prawda jest taka, że tego rodzaju osobniki są z reguły mocne tylko i wyłącznie w gębie, zatem z ich zdaniem na szczęście nie trzeba się liczyć.

Uff.. a już się bałem. Dziękuję bardzo, kamień spadł mi z serca.
[24] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 08.06.2004, 18:47:02, odpowiedź na #9, oceny: +0 -0
Sky Ace

Pozwolę sobie pominąć większą część komentowanej wypowiedzi - Batou z Virusem już wystarczająco się rozpisali, a że się z nimi zgadzam, to nie ma sensu się powtarzać.

Sky Ace twierdzi, że pewnie newsy będą brane z jakiegoś innego serwisu (Gildii, jeśli dobrze pamiętam?). I to ma być konstruktywna krytyka zapewne.

To jest konstruktywne - bo przestrzega przed popełnianiem tego błędu. Fakt, o ile niektóre newsy nawet na ACP mają źródło "Gildia" czy też odwrotnie, to jednak nie jest to większość - a takie cuda też się zdarzały już.

I skoro już mam się wypowiadać na ten temat, to nie, nie uważam ażeby umieszczanie loga we Flashu było profanacją. Pozwolę sobie również, na polecenie innych stron, zgodnie z którymi warto designować: www.2advanced.com i chociażby polska www.os3.pl.

Nie, nie jest profanacją. Jest po prostu niepotrzebne. Na newsowni statyczne logo równie dobrze spełni swoje zadanie.

Natomiast polecanie 2Advanced jako wyznacznika tego, jak powinny wyglądać strony pozwolę sobie uznać za żart. Bo 2advanced to tylko portfolio autorów - a stosowanie takiego typu designu do strony, która ma za zadanie przede wszystkim przekazywać treść (czyli większość stron - czy to będzie newsownia, czy strona firmy) jest po prostu śmieszne - bo pokazuje, że designer ma gdzieś to, żeby jak najwięcej ludzi, czy mają plugin flasha czy nie, czy mają screen-readera czy też może Braile'owski wyswietlacz, czy też jedynie ekran komórki o wymiarach 300px x 300px, mogło się dostać do treści strony i z niej skorzystać.

Akurat BANZAI! nie jest tak do końca nową inicjatywą. Zgodziłem się na błyskawiczne zaprojektowanie tego serwisu z prostego powodu - w roku 1995, czy 96 uruchomiłem dość popularny jak na owe czasy serwis o takim samym profilu - był to zatem swego rodzaju powrót do lat młodości.

Proszę o adres. Nawet jeśli już nie istnieje, to na Wayback Machine można będzie obejrzeć.

Bo intencją takiego człowieka, zachowującego się w takim wypadku prymitywnie, jest okazanie wyższości. Tyle, że prawda jest taka, że tego rodzaju osobniki są z reguły mocne tylko i wyłącznie w gębie, zatem z ich zdaniem na szczęście nie trzeba się liczyć.

Intencją mojego czy też Batou komentarza nie jest okazywanie wyższości - a tylko wskazanie błędów. Okazywaniem wyższości nazwałbym raczej powyższe stwierdzenie.

[36] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Sierżant Dekiel [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 09.06.2004, 17:57:55, odpowiedź na #9, oceny: +0 -0
Na usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że serwis ten robiłem w jeden dzień. Celem było nie stworzenie serwisu o genialnej grafice, ale w miarę przejrzystego i w przyszłości bogatego w treść.
Się nie ma czasu i się robi byle co, to lepiej okazać odbiorcom nieco szacunku i nic nie robić.
I skoro już mam się wypowiadać na ten temat, to nie, nie uważam ażeby umieszczanie loga we Flashu było profanacją. Pozwolę sobie również, na polecenie innych stron, zgodnie z którymi warto designować: www.2advanced.com i chociażby polska www.os3.pl.
Ta. Sęk w tym, że ten flash pod względem jakości nawet nie przelatywał obok tego, co można zobaczyć na takim 2advanced. Pobabrać się we flashu potrafi średnio niedorozwinięty szympans, ale zrobić w nim coś sensownego wymaga już sztukmistrza.
w roku 1995, czy 96 uruchomiłem dość popularny jak na owe czasy serwis o takim samym profilu
A czy ktoś o nim wiedział, poza Tobą i Twoimi bliskimi? :D
Tego bąka puściłem w pięć minut, tak tylko od niechcenia, bo podobne puszczałem w roku 1995, czy 96, i tak mi się jakoś przypomniało. :D
[34] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Radagajs [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 09.06.2004, 12:55:17, odpowiedź na #8, oceny: +0 -0
RadagajsCzy ktoś mi wyjaśni , co jest takiego złego w tabelach? Z góry dziękuję.
[35] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
batou [*.navi.okay.pl], 09.06.2004, 13:30:24, odpowiedź na #34, oceny: +0 -0
batouTabele są EVIL! ;)
A tak poważnie - tabele nie służą do budowania na nich layoutu, tylko do przedstawiania tabel(zestawień tabelowych) właśnie. :)
A jeśli już komuś(tytułującemu się łebdezajnerem) zależy, na używaniu dezajnu tabelastego, font-face'ów i całego formatowania inline stosowanego w czasach dawnych, to niech chociaż zadba o zgodność z zasadami używania danej wersji html'a, a nie wrzuca sobie DTD xhtml na ślepo, bo to jest bezsens i pachnie nieznajomością tematu. O przypadkach stosowania inline dziwactw w stylu: topmargin=cośtam nie wspominam. Pomijając fakt, że to jest AFAIR ukłon w stronę ie, to można to wszystko zrobić ładniej na CSS'ie, nawet za pomocą wstawionego w tak style="", chociaż lepiej w oddzielnym arkuszu(żeby content był dobrze czytelny dla użytkowników sprzętu innego niż przeglądarki okienkowe). Oczywiście można wszystko zrobić czyściej, na divach, z zachowaniem logicznej struktury dokumentu, stosując się przy okazji do ogólnych zaleceń W3C/WAI, zgodnie z panującymi teraz na świecie trendami, ale kto by sobie głowę zawracał.
[38] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Virus [*.f.INTELINK.pl], 10.06.2004, 15:54:10, odpowiedź na #35, oceny: +0 -0
VirusEh... kolejna wojna o standardy. To jakis wasz fetysz (C) Michio? :))))))))))

Tu standard, tam standard, tu jakies powalone i kompletnie niespojne W3C... geezz... wyswietla sie w przegladarkach jak powinno? To pieprzyc validery :) Banda jajoglowych cwaniaczkow nic nie robi tylko pierdzi w stolki i kreuje sie na autorytety w sprawie stawiania literek. Kojarzy mi sie to z naszym parlamentem - tez nic nie robia, tylko sa i udaja ze to co robia jest wazne i za to biora gruba kase.

Zeby jeszcze bylo weselej, mowienie o divach ma tlumaczyc to, iz "w kazdej przeglarce tak samo bedzie"... to sobie odpalcie te pozycjonowane div`y na linksie czy na ie. Pozatym looknijcie sobie validera wbudowanego w np. takiego Dreamweavera MX - waliduje kazda popularniejsza przegladarke, bo jak sie okazuje nawet w operze niektore rzeczy nie przejda.

Pozycjonowanie css to fajna rzecz, a stylowanie css to zajebista rzecz, ale poki co nie jest zawsze tak jak powinno byc, a czy chcecie tego czy nie ostatnie badania rynku pokazuja, iz z ie korzysta 94% uzyszkodnikow. Tak wiec mimo ze "css technologia jutra" to "dzis jeszcze nie"... pech.

PS. i nie pisac, ze "dlatego ie powinno sie zniszczyc" - moze i tak, ale realia sa jakie sa i utopijne wizje opensource jeszcze przez pare lat nie przejda

PS2. a co flasha... jest jakims uznanym i uzywanym sposobem na ozywienie stron www i o ile w niusowni nie bardzo sie przydaje, to nie nalezy go negowac. Pozatym lepszy flash niz wrzucanie palerpojntow jakichs (a afaik to jakies tam mozliwosci tegoz pod ie sa).
[41] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
batou [*.navi.okay.pl], 10.06.2004, 22:34:25, odpowiedź na #38, oceny: +0 -0
batou"Eh... kolejna wojna o standardy. To jakis wasz fetysz (C) Michio? :)))))))))) "

E tam. Ja po prostu lubię jak jest czysto i ładnie. A poza tym wpienił mnie dodatkowo argument "bo ja mam firmę co robi strony, to ja wiem lepiej". :)

"Tu standard, tam standard, [CIACH] "

Akurat wolę używać terminu zalecenia. Poza tym niespójne? Konkretniej(możesz na priv) proszę :) Ogólnie rzecz biorąc cała sprawa ma służyć jednoczeniu się rozwiązań związanych z tworzeniem stron, i takie jest główne zadanie w3c. A nad tymi papierami nie siedzą ludzie wzięci z księżyca, tylko przeważnie mocno związani z zagadnieniami nad którymi debatują.

"Zeby jeszcze bylo weselej, mowienie o divach ma tlumaczyc to, iz "w kazdej przeglarce tak samo bedzie"... to sobie odpalcie te pozycjonowane div`y na linksie czy na ie. Pozatym looknijcie sobie validera wbudowanego w np. takiego Dreamweavera MX - waliduje kazda popularniejsza przegladarke, bo jak sie okazuje nawet w operze niektore rzeczy nie przejda. "

Przepraszam, ale "nawet w operze"? Opera jest jakimkolwiek autorytetem w sprawie respektowania standardów? Nie wiesz waść, że endżajn opery został splamiony, tj. dostosowany żeby "udawał" niektóre niedoskonałości ie? :)

"Pozycjonowanie css to fajna rzecz, a stylowanie css to zajebista rzecz, ale poki co nie jest zawsze tak jak powinno byc, a czy chcecie tego czy nie ostatnie badania rynku pokazuja, iz z ie korzysta 94% uzyszkodnikow."

Pffff.. i co z tego? Dla ie też da się pisać strony o czystym źródle i w całości oparte na stylach. Trzeba tylko pamiętać o wadach, przez niektórych zwanymi "wymaganiami" tej quasiprzeglądarki(btw. starawej dość). Poza tym jest kupa onlineresources dotyczących tego zagadnienia, nie wspominając o wydanych także po polsku książkach (chociażby Zeldman: Projektowanie serwisów WWW. Standardy sieciowe.). :)

"PS. i nie pisac, ze "dlatego ie powinno sie zniszczyc" - moze i tak, ale realia sa jakie sa i utopijne wizje opensource jeszcze przez pare lat nie przejda "

Nie napiszę, ale tylko dlatego, że są lepsze powody. Po pierwsze przeglądarka owa jest strasznie przestarzała(6 ma trzy lata czy więcej?), dziurawa, z biednym wsparciem css, odmiennie od całego świata(łącznie z operą, gdzie to nie przeszło) renderująca kilka właściwości jeszcze ze starego html'a(paddingi chociażby), wolna, brzydka i o kiepskiej funkcjonalności. :)

"PS2. a co flasha... [CIACH]"

Nadal twierdzę, że do przekazywania informacji flash się nie nadaje. Co nie znaczy, że jestem jakimś purystą i nie lubię flasha w całości, ot, nie lubię przesady i zachłystywania się zabawkami o ograniczonej na danym polu funkcjonalności. (Nazwij mnie szaleńcem, ale flasha lepiej widzę w multimediach, prezentacjach opartych na wektorówkach. Po prostu mam kompleks użytkownika Lynxa! ;)
[42] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
Virus [*.f.INTELINK.pl], 11.06.2004, 02:54:26, odpowiedź na #41, oceny: +0 -0
VirusE tam. Ja po prostu lubię jak jest czysto i ładnie.

Ja mam odpaly jeszcze po zabawie z przystosowywaniem stron do NS 4.xx - szczegolnie js`a. Po tych traumatycznych przezyciach stwierdzilem ze pieprze niektore przegladarki i firmy :)

Poza tym niespójne? Konkretniej(możesz na priv) proszę :)

To ze niby w tym tworze siedzi microshit, ale jakos nie bardzo to wplywa na kompatybilnosc.

Ogólnie rzecz biorąc cała sprawa ma służyć jednoczeniu się rozwiązań związanych z tworzeniem stron, i takie jest główne zadanie w3c.

Ogolnie rzecz biorac draznia mnie ludzie, ktorzy ni z gruchy ni z pietruchy nazywaja sie autorytetami i narzucaja swoje pomysly innym. Szczegolnie, ze niektore pomysly sa do dupy. Np. brak atrybutu height - sorki, ja rozumiem wszystkie zalozenia tabelek i tak dalej, ale istnieje cos takiego jak realia ktore sa takie, iz ludzie ROBIA strony na tabelach, a szczczegolnie przed wejsciem css2 to robili. Brak tego i innych atrybutow troche psuje poglad na ekipe. To moze ja zaloze W4C i tez sobie wymysle standard? :)

Przepraszam, ale "nawet w operze"? Opera jest jakimkolwiek autorytetem w sprawie respektowania standardów?

Po wejsciu Gecko duzo sie pozmienialo. Tak jak teraz Mozilla jest bastionem oporu przeciw molochowi, tak kiedys byla nim Opera. Zreszta czy Mozilla tymze autorytetem jest? Dla mnie stety czy niestety wyznacznikiem jest to czego uzywa wiekszosc moich klientow - sad but fuckin' true.

dziurawa,

Niejakie Gecko takze mi sie lubi wywalic :) Chociaz fakt, ze polaczenie przegladarki z systemem jest ciut chore, acz wplywa na szybkosc.

z biednym wsparciem css

No to jest bolaczka niestety.

wolna, brzydka i o kiepskiej funkcjonalności. :)

Akurat z tym sie nie zgodze :)
 • wolna
 • - jest imho jedna z szybszych, szczegolnie pod wzgledem odpalania. Nawet firefox jest ciut wolniejszy przy starcie. Sam rendering stron - zaleznie :)
 • brzydka
 • - nie zgodze sie, nie jest wsiowo kolorowa jak np. taki Netscape 6/7 (fakt, mozna to wylaczyc), wychodze z zalozenia ze przegladarka to tylko przegladarka, a grafike to mam na stronach, po cholere mi kolorowe przyciski, babelki i inne gowniane rzeczy - tylko rozpraszaja. Pozatym ie ma jedna zasadnicza zalete - nie ma dowalonych tysiecy kretynskich sidebarow. Jak chce prognoze pogody to se wejde na strone z prognoza pogody, po kiego mi to z boku?
 • funkcjonalnosc
 • - hmm... od strony css`a oczywiscie nie sposob sie nie zgodzic, za to javascript jest lepiej zrobiony w ie, chociazby dlatego ze ma latwiejsze dojscia do obiektow, no i jest obiektowy (nie to co np. w NS 4.xx, gdzie wejscie do warstwy wygladalo mniej wiecej tak: document.costam.open(); document.costam.costam.open(); i tak dalej...)
  [45] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  batou [*.navi.okay.pl], 11.06.2004, 14:48:14, odpowiedź na #42, oceny: +0 -0
  batou"NS 4.xx - szczegolnie js`a. Po tych traumatycznych przezyciach stwierdzilem ze pieprze niektore przegladarki i firmy :) "

  Ziom, NS 4 to przeszłość:P Dla mnie większy ból to dostosowywanie do ie5(różnice są nawet między 5 a 5.1 czy jakąś taką), i wiem co masz na myśli. ;P

  "To ze niby w tym tworze siedzi microshit, ale jakos nie bardzo to wplywa na kompatybilnosc. "

  Sprawa jest o tyle ciekawa, że z tego co słyszałem najnowsza przeglądarka MS(Avalon?) ma nie dość, że nie stosować się do standardów, to jeszcze dokładać rozszerzeń ie-only. Stąd dają się słyszeć głosy, że 'ms hates www'. Więc to jest tak, jak byś powiedział, że 'budowa takiego a takiego człowieka jest niespójna, bo człowiek ów ma raka'. ;)

  "Ogolnie rzecz biorac draznia mnie ludzie, ktorzy ni z gruchy ni z pietruchy nazywaja sie autorytetami i narzucaja swoje pomysly innym.(...)"

  Pomijając fakt, że przeważnie są to webmasterzy z wieloletnią praktyką, to jest jeszcze drugie wyjście. Powiedzieć "róbta co chceta", i pozwolić na rozbicie się www na podgrupy. A wtedy i tak będziesz musiał mieć kilka przeglądarek, bo na każdej stronie będziesz widział nag: "tą stronę napisałem sobie pod ulubioną przeglądarką, i to nie jest twoja przeglądarka, więc zainstaluj xxx albo szukaj gdzie indziej" :)

  "Po wejsciu Gecko duzo sie pozmienialo. Tak jak teraz Mozilla jest bastionem oporu przeciw molochowi, tak kiedys byla nim Opera. Zreszta czy Mozilla tymze autorytetem jest? Dla mnie stety czy niestety wyznacznikiem jest to czego uzywa wiekszosc moich klientow - sad but fuckin' true. "

  W kwestii standardów mozi jest dość wierna, zresztą trudno się dziwić z takim tempem pracy :) Wyznacznikiem czego jest idiotyzm większości klientów? "Jedzmy gówno, miliony much nie mogą się mylić!" ? ;}

  "Niejakie Gecko takze mi sie lubi wywalic :) Chociaz fakt, ze polaczenie przegladarki z systemem jest ciut chore, acz wplywa na szybkosc. "

  Mi raczej chodziło i ilość biuletynów z dziurami określanymi jako krytyczne, bo "umożliwia wykonanie dowolnego kodu na komputerze klienta".. jak można pozwolić przeglądarce na głęboką ingerencję w system? :)

  "- jest imho jedna z szybszych, szczegolnie pod wzgledem odpalania. Nawet firefox jest ciut wolniejszy przy starcie. Sam rendering stron - zaleznie :)"

  Bo siedzi cały czas w pamięci! :D I teraz popatrz: nie używam explorera(mam innego shella), nie używam ie(mam mozille) i mój stary komputer oddycha lekko. A rendering stron chyba jednak szybciej w mozilli (tweakowanie gecko chyba daje radę ;).

  "# brzydka - nie zgodze sie, nie jest wsiowo kolorowa jak np. taki Netscape 6/7 (fakt, mozna to wylaczyc), wychodze z zalozenia ze przegladarka to tylko przegladarka, a grafike to mam na stronach, po cholere mi kolorowe przyciski, babelki i inne gowniane rzeczy - tylko rozpraszaja. Pozatym ie ma jedna zasadnicza zalete - nie ma dowalonych tysiecy kretynskich sidebarow. Jak chce prognoze pogody to se wejde na strone z prognoza pogody, po kiego mi to z boku?"

  A jak przeżyłeś przesiadkę z ie5.5 na 6? Bo ja nie wiedziałem co się stało. Z prostego wyglądu dostałem jakieś cukiereczki, strasznie drażniące moje oczy. A w mozilli po prostu zamykam sobie wszystkie dodatki, zostawiając tylko pasek z przyciskami i polem adresu. Reszta pod skrótami klawiaturowymi albo prawym przyciskiem. Sajdbar - lol. F9 w mozi albo odpowiednia kombinacja przycisków w ff i po sprawie, poza tym przecież nikt nie każe Ci instalować sajdbarów, jeśli tak bardzo ich nie lubisz :D

  "- hmm... od strony css`a oczywiscie nie sposob sie nie zgodzic, za to javascript jest lepiej zrobiony w ie, chociazby dlatego ze ma latwiejsze dojscia do obiektow, no i jest obiektowy (nie to co np. w NS 4.xx(...)"

  Aaaaa, znowu ns4, aaaa ;P

  Poza tym to mógł być taki ładny flejm, a co się zrobiło? ;P
  [46] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Virus [*.f.INTELINK.pl], 11.06.2004, 19:42:42, odpowiedź na #45, oceny: +0 -0
  VirusZiom, NS 4 to przeszłość:P Dla mnie większy ból to dostosowywanie do ie5(różnice są nawet między 5 a 5.1 czy jakąś taką), i wiem co masz na myśli. ;P

  Wiem, ale trauma i szczera doglebna nienawisc do firmy netscape pozostala. Pamiec o ns4 do dzis wzbudza u mnie mysl o satysfakcji jaka bym mial patrzac na truchla szpeczuf z tej firmy rozprowadzone na scianach. :) Co do roznic miedzy 5.0, a 5.5 (tak to sie zwalo :) to fakt - roznica jest taka, ze 5.5 probuje uzywac css`a i sie lubi wywalic :)

  Sprawa jest o tyle ciekawa, że z tego co słyszałem najnowsza przeglądarka MS(Avalon?) ma nie dość, że nie stosować się do standardów, to jeszcze dokładać rozszerzeń ie-only. Stąd dają się słyszeć głosy, że 'ms hates www'.

  Wiesz jesli tak bedzie, i ms wprowadzi na stale swoj chory format oparty o jakias hybryde xml`a i vbscripta, to i ja im podziekuje. Poki co jednak stoje przy ie, raz ze nienawidze netscape`a, a dwa to te 94% moich klientow (a w praktyce 99%) uzywajacych ie robi swoje.

  Pomijając fakt, że przeważnie są to webmasterzy z wieloletnią praktyką,

  Mozliwe, ale dla mnie to czasami wyglada jakby szczytem ich mozliwosci i przeznaczenia www byly strony tego typu.

  powiedzieć "róbta co chceta",[ciach]

  I tak tak jest :)

  Wyznacznikiem czego jest idiotyzm większości klientów? "Jedzmy gówno, miliony much nie mogą się mylić!" ? ;}

  Nie tyle idiotyzm co nie zalezy im. Maja system, maja przegladarke, chca aby ich firma miala strone. Final. Zreszta nawet jesli idiotyzm, to ci "idioci" nam placa za to ze robimy strony ktore im odpowiadaja. Utopijne wizje globalnej wioski maja twarde zderzenie z moja potrzeba jedzenia i czytania komiksow :) Sorki, no bonus :)

  A jak przeżyłeś przesiadkę z ie5.5 na 6? Bo ja nie wiedziałem co się stało. Z prostego wyglądu dostałem jakieś cukiereczki, strasznie drażniące moje oczy.

  Hmm? Wlasnie mam na dysku standalone wersje ie od 3.0 do 6.0 i nie widze zbytniej roznicy poza ikonami. Fakt, ze windowsxp zaraz po instalacji wyglada jak wesole miasteczko i az zeby bola jak sie na niego patrzy, nie dotyczy przegladarki. Standardowa mozilla tez lapie te style systemu chyba. Ale to jest pierwsza rzecz jaka sie robi po instalacji winxp - wypieprza sie ulice sezamkowa i wrzuca klasyczny wyglad systemu :)

  Sajdbar - lol. F9 w mozi albo odpowiednia kombinacja przycisków w ff i po sprawie, poza tym przecież nikt nie każe Ci instalować sajdbarów, jeśli tak bardzo ich nie lubisz :D

  I tego nie robie, ale standardowa mozilla czy opera zaraz po uruchomieniu odrzuca setka migajacych i "loading" paneli. Ja nie chce programu, ktory mi bedzie pociechy do przedszkola odprowadzal, wbijal gwozdzie w sciane i odbieral porody, ja chce przegladarke do html`a. Nothing more. Wiec nie widze sensu dodawania tych gowien, a co za tym idzie podwyzszania wielkosci zajmowanej pamieci, czasu ladowania i tak dalej. Nie mowiac juz o powalonych profilach uzyszkodnikow z NS6/7 - po kiego mi to, skoro i tak pracuje na systemie, ktory ma konta (winxp).

  Zreszta jakby nie patrzec: spoko, mozilla fajna rzecz, ale przecpana maksymalnie, ie jednak zla przegladarka nie jest, a najpopularniejsza jest. Netscape to gowno, nie lubie ich i nie uzywam z zasady (jak skaj flasha :). I w sumie nie ma problemu, ale wkurzaja mnie ludziki, ktore wypowiadaja jakies swiete wojny i z gory zakladaja ze ie to syf. Zeby bylo smieszniej wystepuja tym samym przeciw jednemu "monopoliscie" i machaja flaga drugiego - w3c (no bo w koncu skoro w3c sobie rosci prawa do bycia autorytetem w dziedzinie www, to jednoczesnie do posiadania monopolu na prawde w tej dziedzinie :)

  Poza tym to mógł być taki ładny flejm, a co się zrobiło? ;P

  Nie wyszlo :)))))
  [47] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  batou [*.navi.okay.pl], 12.06.2004, 14:58:57, odpowiedź na #46, oceny: +0 -0
  batou"Co do roznic miedzy 5.0, a 5.5 (tak to sie zwalo :)"
  Jestem prawie pewien, że było coś jak 5.1 albo 5.01, ale to chyba na maca, albo mam jakieś omamy ;)

  "te 94% moich klientow (a w praktyce 99%) uzywajacych ie robi swoje."
  zgadzam się, ale sytuacja ssie.

  "Mozliwe, ale dla mnie to czasami wyglada jakby szczytem ich mozliwosci i przeznaczenia www byly strony tego typu."
  Wydawało mi się, że raczej tego lub tego. ;)

  "Standardowa mozilla tez lapie te style systemu chyba. Ale to jest pierwsza rzecz jaka sie robi po instalacji winxp - wypieprza sie ulice sezamkowa i wrzuca klasyczny wyglad systemu :)"
  Nie łapie, poza przyciskami i polami tekstowymi całe gui ma własne. A wypieprza się całego winshella, bo explorer nie nadaje się do niczego. :)

  "ja chce przegladarke do html`a. Nothing more"
  Firefox, czyściutki. Nowa wersja ma mieć podobno instalator wielkości 4.5 mb :P

  "(no bo w koncu skoro w3c sobie rosci prawa do bycia autorytetem w dziedzinie www, to jednoczesnie do posiadania monopolu na prawde w tej dziedzinie :)"
  Szczerze mówiąc rozwaliło mnie totalnie takie uproszczenie :)
  W zasadzie nie ma różnicy takiej, że nie wiadomo co zrobi ms, bo ms robi co chce, prawda? Że emes jest korporacją której celem jest zaprowadzenie monopolu, za który będziesz musiał płacić, a w3c tworzy specyfikacje którą daje za darmo(której ms nie chce stosować, bo musiałby konkurować na tym polu z przeglądarkami którym nie podskoczy, więc ms nie będzie konkurował, tylko zmuszał swoich klientów do akceptacji wydumanych przez się rozwiązań). Zresztą jest burdel, także dzięki takiemu podejściu jak Twoje :) Czas uzmysłowić sobie, że będzie albo tak jak chce ms(one browser to rule them all ;), albo tak jak w3c - otwarte ujednolicone standardy dla wszystkich. Trzeciej drogi nie ma. :)

  "Nie wyszlo :)))))"
  "niestety!" ;))))
  [48] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Virus [*.f.intelink.pl], 12.06.2004, 19:38:19, odpowiedź na #47, oceny: +0 -0
  VirusJestem prawie pewien, że było coś jak 5.1 albo 5.01, ale to chyba na maca, albo mam jakieś omamy ;)

  Bylo, na macos`a, pamietam ze 5.01 bylo jak na windowsach byl 3.01 :)

  zgadzam się, ale sytuacja ssie.

  Nie dokonca, o ile nie masz na sprawy oprogramowania pogladow godnych lpr`u (linux polskich rodzin :)

  Wydawało mi się, że raczej tego lub tego. ;)

  Zartujesz? :) Zreszta badzmy szczerzy: css2 to stosunkowo nowy wynalazek w porownaniu do samego html`a. Zaden z geniuszy wc3 nie wpadl na pomysl, ze ktos chce miec height w tabelce? MS jakiby nie byl, na ten pomysl wpadl :)

  Nie łapie, poza przyciskami i polami tekstowymi całe gui ma własne. A wypieprza się całego winshella, bo explorer nie nadaje się do niczego. :)

  Hm, mozliwe ze ma wlasne gui, nie sprawdzalem bo jak mowilem z mety wylaczam kolorowe dodatki :) A co do samego explodera... ja tam nic do niego nie mam, wygodny i prosty, taki jakim ma byc :)

  Firefox, czyściutki. Nowa wersja ma mieć podobno instalator wielkości 4.5 mb :P

  I tego mam zainstalowanego :) Zwyklej mozilli nie przetrawie. Mam tez opere i dwa netsmieci (sic!), w celach testowych (jak sie robi strony to warto zobaczyc jak _przegladarki_ je pieprza).

  Że emes jest korporacją której celem jest zaprowadzenie monopolu, za który będziesz musiał płacić, a w3c tworzy specyfikacje którą daje za darmo

  "Microsoft baaaaaaad. Beer gooooooood" :))))) Daj spokoj i nie demonizuj az tak. Placisz za te programy? No nie, to o co ci chodzi? :) A jakby nie patrzec windows jest platforma, na ktorej jest najwiecej uzytecznych programow. Linux - fajna rzecz, do sieci niezastapiony. Ale jako srodowisko pracy? Ja podziekuje :)

  (której ms nie chce stosować, bo musiałby konkurować na tym polu z przeglądarkami którym nie podskoczy, więc ms nie będzie konkurował, tylko zmuszał swoich klientów do akceptacji wydumanych przez się rozwiązań).

  Imho podskoczy. Co do brakow w obsludze css - zgadzam sie. Ale co do innych "wyzszosci" dowolnej przegladarki nad ie, to juz nie.

  Zresztą jest burdel, także dzięki takiemu podejściu jak Twoje :)

  Uzywam tego co powszechne i tego co wygodne. Nie bede sie meczyl dla wydumanych ideologii, ktore mi wisza :) Swiete wojny linux vs. windows mnie nie obchodza, a wrecz smiesza :)

  Czas uzmysłowić sobie, że będzie albo tak jak chce ms(one browser to rule them all ;), albo tak jak w3c - otwarte ujednolicone standardy dla wszystkich. Trzeciej drogi nie ma. :)

  Przyjdzie lesniczy i wyjebie nas i niemcow z lasu :))))))))))))))) A tak powazniej: nie wiem na ile plotki o ie 7.0 ktore przedstawiles sa prawdziwe, wiec proponuje sie na nich nie opierac. Poki co skup sie na faktach ktore sa. A sa one takie, iz ie obsluguje html`a jak kazda inna przegladarka (no ma jakies odchyly z marginesami), do tego oferuje kilka parametrow dodatkowych, ulatwiajacych prace. Nie obsluguje css`a - fakt to jest blad. Ale gdzie tu te wydumane pomysly? Owszem jest jakis smiec ktory generuje frontpejdz - ale kto normalny uzywa tego gownianego programu? W sumie jedyna jak dla mnie przewaga innych przegladarek nad ie jest rzeczony css. No i domyslne nie uzywanie za duzo activex`a ktory obsysa. Nic wiecej, bowiem jak juz napisalem swiete wojny mnie nie obchodza, a wrecz odrzucaja (kto by chcial sie kumac z blaznami? :). Tak wiec tak zle nie jest :)

  Eh... ale zeszlismy z tematu :)))))
  [49] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  BaToU [*.navi.okay.pl], 12.06.2004, 23:25:31, odpowiedź na #48, oceny: +0 -0
  BaToUWydumane pomysły to chociażby imageloader zamiast natywnej obsługi png z przezroczystościami :) A poza tym protestuję przeciwko tak małej ilości miejsca, i powiedzmy, że daję za wygraną (nie jestem crusaderem, jestem tylko człowiekiem lubującym się w prostych rzeczach ;).
  [54] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 14.06.2004, 04:38:43, odpowiedź na #48, oceny: +0 -0
  Sky Ace

  Bylo, na macos`a, pamietam ze 5.01 bylo jak na windowsach byl 3.01 :)

  Nie, nie o to chodzi. IE5MAC ma zupełnie inny silnik niż windowsowy IE, napisany od nowa przy okazji portowania na m68k, obsługujący css2 nie wiem czy nie bardziej niż IE6 i w ogóle cool.

  Żeby jednak nie było tak miło - ta wersja nie została przeportowana z powrotem do windowsa, ani nie jest w ogóle rozwijana.

  Zreszta badzmy szczerzy: css2 to stosunkowo nowy wynalazek w porownaniu do samego html`a. Zaden z geniuszy wc3 nie wpadl na pomysl, ze ktos chce miec height w tabelce?

  Nie wpadł? Przecież jest taki atrybut. :P (potestuję jak wstanę ;). A co do nowości - średnio. CSS2 jest z roku 98, CSS1 z 96. HTML4 jest za to z 99. :) Więc jak najbardziej można było dostosować IE do tego.

  Linux - fajna rzecz, do sieci niezastapiony. Ale jako srodowisko pracy? Ja podziekuje :)

  To ja poproszę. :] Jak udowadniam od około roku, na linuksie da się pracować. Kwestia przyzwyczajenia. :P

  Imho podskoczy. Co do brakow w obsludze css - zgadzam sie. Ale co do innych "wyzszosci" dowolnej przegladarki nad ie, to juz nie.

  A co rozumiesz przez "wyższość"? Bo ja widzę tutaj tylko taki fakt, że jest defaultowo z windowsem (miliony much itp). Technicznie IE jest 100 lat za murzynami i wyżej nie podskoczy, póki nie dostanie nowego, sensownego silnika.

  A sa one takie, iz ie obsluguje html`a jak kazda inna przegladarka (no ma jakies odchyly z marginesami), do tego oferuje kilka parametrow dodatkowych, ulatwiajacych prace. Nie obsluguje css`a - fakt to jest blad.

  No wiesz. Html'a to i moja komórka obsługuje. ;) IE ma odchyły z marginesami i kilka jeszcze błędów - np. brak obsługi png, brak :hover dla czegokolwiek poza linkami (dla linków też tam jakieś błędy wyskakują) - no i jest zintegrowany z systemem, co jest złe - bo o ile szybko się ładuje, o tyle zauważ, że wszystkie poprawki łatają właśnie te dziury w bezpieczeństwie - a można by przecież nimi załatać przy okazji CSS.

  Reszta komentarzy wcięła się (miała być wcześniej, do tego o divach - bo to nie tylko pozycjonowanie i "taki sam wygląd wszędzie") jak byłem u Ake przez IE właśnie - Firefox zachowuje zawartość formularzy przy cofnięciu, a IE niestety zaproponował mi pisanie kilkunastuminutowego posta od nowa :P Więc proponuję to dokończyć na ircu - ty Batou też przyjdź ;)

  [55] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  batou [*.navi.okay.pl], 16.06.2004, 00:30:37, odpowiedź na #54, oceny: +0 -0
  batou"IE ma odchyły z marginesami i kilka jeszcze błędów - np. brak obsługi png, brak :hover dla czegokolwiek poza linkami (dla linków też tam jakieś błędy wyskakują)"
  Nie wspominając o <input type> i kwiatkach z wywalaniem się ie5.x przy zabawie z atrybutem visibility w :hover :P

  "Więc proponuję to dokończyć na ircu - ty Batou też przyjdź ;)"
  Jak tylko zamknę semestr, ok? Miejsce to samo co zawsze, czy gdzieś indziej? ;)
  [57] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Virus [*.f.intelink.pl], 18.06.2004, 19:56:03, odpowiedź na #54, oceny: +0 -0
  VirusNie wpadł? Przecież jest taki atrybut. :P

  Tak - validacja wc3 wywala mi go jako blad :)

  To ja poproszę. :] Jak udowadniam od około roku, na linuksie da się pracować. Kwestia przyzwyczajenia. :P

  Ty wogole jestes inny skaju :) Ja osobiscie jak widze gimpa to mnie odrzuca na kilometr albo i dalej - program ten jest genialnym przykladem jak NIE powinno sie pisac interfejsow :)

  Technicznie IE jest 100 lat za murzynami i wyżej nie podskoczy, póki nie dostanie nowego, sensownego silnika.

  Technicznie tylko w sprawie css`a :) Bugi typu <input type> - nie zauwazylem, w 6.0 chyba juz nie ma.

  brak :hover dla czegokolwiek poza linkami (dla linków też tam jakieś błędy wyskakują)

  :hover to juz css, a zgodzilem sie co do tego ze jest dodupny w ie :)

  Reszta komentarzy wcięła się (miała być wcześniej, do tego o divach - bo to nie tylko pozycjonowanie i "taki sam wygląd wszędzie") jak byłem u Ake przez IE właśnie - Firefox zachowuje zawartość formularzy przy cofnięciu, a IE niestety zaproponował mi pisanie kilkunastuminutowego posta od nowa :P

  U mnie jest ok, cofam i zawartosc formularza zostaje :) Masz chyba wyjatkowego pecha do ie. Albo raczej to ja mam wyjatkowe szczescie - prawie nigdy mi sie nie wywalil, cofanie dziala i tak dalej :)

  Więc proponuję to dokończyć na ircu - ty Batou też przyjdź ;)

  Nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! Tylko nie to samo over and over again!!!! My to juz przerabialismy skaj :) Jesli dobrze pamietam to przez jakis tydzien sie do siebie nie odzywalismy tez wlasnie z tego powodu :)))))))
  [16] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  BaToU [*.navi.okay.pl], 07.06.2004, 16:36:19, odpowiedź na #5, oceny: +0 -0
  BaToUchętnie drogi batou zobaczę twój serwis, bo widać jesteś prawdziwym ekspertem.
  Nie wątpię, że chętnie, ale raczej nie w najbliższej przyszłości. Może trudno Ci będzie w to uwierzyć, ale mam aktualnie ciekawsze zajęcia. :)

  czepiasz się niczem ten znawca rzeczy, które ewidentnie poruszasz z powodu braku argumentacji: logo we flashu - no tak - rzeczywiście wada serwisu, zwłaszcza, że co porządniejszy obecnie jest oparty we flashu w ogóle...
  Co jest takiego w tym flashu, że nie może być zapisany jako jotpeg, albo png co umożliwiłoby natywną obsługę go przez przeglądarki, które do obsługi flasha wymagają plugina którego instalacja nie musi wszystkim leżeć? Podobnie jak SkyAce pod linuksem nie mam w żadnej z używanych przeglądarek odpowiedniej wtyczki, i nie zanosi się na zmiany. Ale przecież to się nie liczy, ja jestem tylko potencjalnym czytelnikiem z dziurą zamiast loga strony. To raz. Dwa: napisałem, że wada serwisu? Jeśli ktoś mówi, "patrz, kotek" a kotek został przejechany przez autobus, to czy nie myślisz sobie "ale przecież przejechany przez autobus"? Czy masz coś do tego kotka? Nie, po prostu stwierdzasz, że kotek jest nietego. No i tak samo mam z tą stroną, nie wiem, może takie małe zboczenie "zawodowe".
  Zapewne nic w życiu we flashu. Z flashem mam tylko mały problem, pomijając fakt, że oddanie sieci flashowi, to oddanie go macromedii, czyli równie dobrze można było zostawić rozwój w rękach mikroszitu, skończy się tak samo – wielki monopol. Poza tym w naszej(przynajmniej mojej) rzeczywistości nie wszyscy niestety mają oczy tak sprawne jak Ty, i czasami muszą używać do czytania Twojej strony trochę innego sprzętu, niż monitor, na którym stronę renderuje przeglądarka obsługująca flasha. Ale oczywiście nie musisz zawracać sobie tym głowy, prawda? Flash jest zrobiony, żeby wyglądać. Łapy na nim trzyma duża korporacja. Informacje – HiperTekst, fajerwerki – flash, wybór należy do Ciebie. Ale robiąc stronę informacyjną powinieneś pamiętać o dostępności informacji dla każdego.

  ale zapewne w życiu nic we flashu nie zrobiłeś więc mądrzysz gębę dalej - niezbyt klarowny cel serwisu - no tak, tematyka be, choć np na anime.com.pl podobna tematyka ci odpowiada...
  Zapewne. A odpowiada mi głównie profesjonalne podejście do czytelnika oraz serwisu, przezentowane przez pana za ksywą Dżo. Gość który wkłada w acepa dużo serca, i aż chce się tu wpadać. :)

  ale cóż, jak to typowy lama trzeba ponarzekać... kod, niby ok, ale na tabelach. no tak znowu coś nie tak, ach fachowość batou znów dała znać o sobie, ach ten cios prosto między oczy!
  Ach, co za zjadliwość. Czyżby odezwały się jakieś kompleksy? Przepraszam, nie chciałem. :)

  tyle że drogi batou jako osoba która raczej niewiele w kwestii stron www dokonała nie wie, że byle porządniejszy serwis jest oparty właśnie na tabelach - gdyby były szkoły robienia stron, to o priorytetowości robienia stron na tabelach uczyliby w podstawówce. rozumiem, batou jest samoukiem. i jak się przekonaliśmy przy okazji autorytetem - ciekawe dla kogo.
  Raczej niewiele wiem o robieniu stron internetowych. Ale mam na tyle pokory, żeby nie krzyczeć na nieznane mi osoby, zwłaszcza, jeśli mają rację. Dodatkowo wiem, do czego służy DTD, dlaczego nie używa się obskurnego HTML’a z DTD xhtml. Wiem co to jest walidator i w3c, oraz jak używać CSS’a, żeby nie produkować przestarzałego kodu/oddzielać zawartość od prezentacji. Nie jestem samoukiem, pierwszą stronę pisałem około 6 lat temu, na zaliczenie semestru w LO. I obawiam się, że miała mniej błędów niż Twoja, ale cóż. Można się uczyć na błędach, można się uczyć z książek/w szkole. Linki na dziś: design tabelowaty(chociaż aktualnie leży, wróci pewnie w połowie czerwca), oraz link dziś, ale na zawsze: ALA(jeśli go nie znasz, to nie wiem, jakim cudem nazywasz się webmasterem, a jeśli go znasz, to może czas poczytać, dlaczego jesteś 100 lat za murzynami). Chyba, że dla Ciebie webmasterstwo to dreamweaver czy inne WYSIWYG coś, które produkuje właśnie tabelowate potworki jak ten wyżej. Jeśli tak, to olej ten komentarz, bo i tak nie ma dla Ciebie ratunku(do fanów drimłiwera: wyręczanie się technologią, która ma być jedynie wsparciem jest żałosne).

  ah, tak na koniec, anime.com.pl też na tabelach... a to ci heca...
  Jak napisał Dżo trochę dalej – kwestia nad którą dyskusja trwała już, zanim dowiedziałem się o Twoim istnieniu. A to Ci heca, czyżbyś znów zdradzał nieznajomość tematu? Nie, skąd. Ja po prostu jestem złym lamerem. :)

  A tak w ogóle to czego się spodziewałeś? Oddajesz w ręce userów produkt niekompletny, z zauważalnymi wadami, i jeszcze masz pretensje, że ktoś zwrócił Ci uwagę? Zabawne. Myślałeś, że postawisz sobie wortal, a dostaniesz owację na stojąco, medal i darmowe drinki? Człowieku, trochę pokory.
  [23] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 08.06.2004, 18:21:04, odpowiedź na #5, oceny: +0 -0
  Sky Ace

  logo we flashu - no tak - rzeczywiście wada serwisu, zwłaszcza, że co porządniejszy obecnie jest oparty we flashu w ogóle...

  Tak, jest to wada. Szczególnie jeśli nic tego flasha nie usprawiedliwia i jest on po prostu elementem dekoracyjnym.

  Natomiast co do porządniejszych serwisów - porządniejszy serwis da mi możliwość wyboru wersji - zależnie od tego, czy bardziej interesuje mnie wypasiona grafika czy treść strony. Akurat na newsowni tak się składa, że to treść powinna być bardziej interesująca. O dostępności strony dla każdego, nieważne czy ma plugin czy nie, czy ma przeglądarkę sprzed paru lat czy najnowszą nawet nie wspomnę.

  gdyby były szkoły robienia stron, to o priorytetowości robienia stron na tabelach uczyliby w podstawówce.

  W podstawówce to powinni cię nauczyć czytać - a definicja taga table twierdzi, że tabelka służy do przedstawiania danych tabelarycznych. Jak mi udowodnisz, że layout strony to dane tabelaryczne? To, że tak się powszechnie robi, nie znaczy od razu, że jest to dobre ani do końca poprawne.

  A ACP też jest na tabelach - ale zauważ, że wygląd jego nie zmienił się od czasu jego startu - a wtedy nie było jeszcze możliwości takich jak są teraz (czytaj - pozycjonowanie CSS'em działające w miarę dobrze wszędzie).

  [30] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  batou [*.navi.okay.pl], 08.06.2004, 22:25:52, odpowiedź na #23, oceny: +0 -0
  batouA ACP też jest na tabelach - ale zauważ, że wygląd jego nie zmienił się od czasu jego startu - a wtedy nie było jeszcze możliwości takich jak są teraz (czytaj - pozycjonowanie CSS'em działające w miarę dobrze wszędzie).

  A już zupełnie pomijamy ten fakt. :)
  [31] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 09.06.2004, 00:04:45, odpowiedź na #30, oceny: +0 -0
  Sky Ace

  To strona główna - na komentarzach jest nieco gorzej, ale nic takiego, czego htmlentities() nie potrafiłoby załatwić prosto i szybko. ;)

  [63] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Ural [212.106.160.*], 01.07.2004, 04:50:08, odpowiedź na #23, oceny: +0 -0
  "logo we flashu - no tak - rzeczywiście wada serwisu, zwłaszcza, że co porządniejszy obecnie jest oparty we flashu w ogóle... Tak, jest to wada. Szczególnie jeśli nic tego flasha nie usprawiedliwia i jest on po prostu elementem dekoracyjnym." Teraz to spadłem prawie z krzesła - wadą jest to, że Flash jest elementem dekoracyjnym!!! Kwestia "dekoracyjności" jest kwestią istotną i wychodzę z założenia, że strona powinna również jakoś wyglądać. Tak, Flash miał stanowić element dekoracyjny i za takowego robi. I nikt mi nie wmówi, że tego rodzaju rzeczy są zbędne. Nie podoba się, nie wchodzić na stronę - proste - nie narzucaj innym swego zdania na siłę - ja nie zmuszam do oglądania strony - ja daję taką możliwość. Nie lubisz Flasha, jesteś za zacofaniem, masz jakieś tam zasady dziwne - Twoja sprawa! Róbta co chceta, jak mawia(ł) Owsiak. To trochę jak taki internetowy wegetarianizm - jak ktoś jest np. jaroszem, to nie zmuszam go do jedzenia mięsa - niech nie je - ale niech mi nie prawi wykładów, dlaczego ja nie powinienem tego robić. Żyj i pozwól żyć innym. "W podstawówce to powinni cię nauczyć czytać - a definicja taga table twierdzi, że tabelka służy do przedstawiania danych tabelarycznych. Jak mi udowodnisz, że layout strony to dane tabelaryczne? To, że tak się powszechnie robi, nie znaczy od razu, że jest to dobre ani do końca poprawne." A Ty udowodnij mi że tak nie jest. Tabele są obsługiwany przez najprymitywniejsze przeglądarki, dają gwarancję przy odpowiednim podejściu, że strona będzie tak samo wyglądać wszędzie. To takie typowe trucie dupy - rzecz ta nie ma żadnego wpływu na funkcjonalność. Jest powszechna, bo jest dobra. I znów - wolisz robić inaczej, rób inaczej. Ale nie zmuszaj i nie kręć nosem dla zasady, bo to infantylne. "a wtedy nie było jeszcze możliwości takich jak są teraz (czytaj - pozycjonowanie CSS'em działające w miarę dobrze wszędzie)." Taaa, w miarę dobrze wszędzie. Jak walnę tabelę o szerokości 760 pikseli, to wszędzie będę miał taką tabelę i mam spokój - w środku sobie designuję jak chce. Efekt osiągnięty za pomocą tabel będzie identyczny. Ale rozumiem - trzeba być trendy, cool, a teraz CSSy są w modzie - bo to bardziej elokwentne niby, itp. Zwyczajne komplikowanie sobie życia by wyróżnić się z tłumu. Nie spełnia to większych zadań funkcjonalnych, stanowi niewielką różnicę, ale pomendzić można.
  [64] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 01.07.2004, 12:54:07, odpowiedź na #63, oceny: +0 -0
  Sky Ace

  ale niech mi nie prawi wykładów, dlaczego ja nie powinienem tego robić. Żyj i pozwól żyć innym.

  A czy ja ci nie pozwalam? Wygłaszam tylko swoje zdanie. Nic poza tym. A moje zdanie jest takie, że element dekoracyjny równie dobrze mógłby być jpegiem czy też gifem.

  To, że tak się powszechnie robi, nie znaczy od razu, że jest to dobre ani do końca poprawne." A Ty udowodnij mi że tak nie jest.

  Proszę bardzo.

  • Jest to sposób na design, który jest po prostu przestarzały. Poza tym layout nie jest danymi tabelarycznymi. Chyba wiesz, co to za dane, prawda?
  • Tabelki zajmują więcej miejsca od divów, dzięki czemu zjadają więcej łącza. Co więcej kosztuje. Z tego powodu coraz więcej stron robi redesign do divów właśnie, ciekawe, prawda? I nie chodzi o strony jakichś maniaków, tylko AOL, Macromedia, AT&T czy Wired.
  • Prościej jest projektować design na divach niż na tabelkach - tylko że trzeba się tego nauczyć. To jest informatyka, tutaj umiejętności sprzed kilku lat są niewiele warte.
  Więcej dalej, bo nie chce mi się powtarzać potem.

  Tabele są obsługiwany przez najprymitywniejsze przeglądarki, dają gwarancję przy odpowiednim podejściu, że strona będzie tak samo wyglądać wszędzie.

  Co jest ważniejsze? Taki sam wygląd wszędzie, czy jak najprostsza dostępność do informacji szukanych na stronie?

  Jeśli przeglądarka jest bardzo prymitywna, to znaczy, że lepiej dać jej stronę na css i divach. CSS'a pewnie i tak nie złapie, ale bez niego użytkownik i tak dowie się ze strony tego, czego chciał - i nie będzie się męczył z tabelką. Fakt, jest jedna wada takiego podejścia - nie zobaczy twojego cudownego designu. Wygląd czy funkcjonalność?

  To takie typowe trucie dupy - rzecz ta nie ma żadnego wpływu na funkcjonalność.

  Ma. Chociażby to, że rozbudowane tabelki zajmują więcej niż divy - w efekcie się dłużej ładują u użytkownika. A to już jest problem funkcjonalności.

  Jest powszechna, bo jest dobra. I znów - wolisz robić inaczej, rób inaczej.

  Ależ robię inaczej. Efekty będzie widać na dniach. Poza tym, co jest w niej takiego dobrego? Chyba że robisz stronę dla siebie, żeby "wyglądała tak samo wszędzie", a nie dla użytkowników, żeby "każdy mógł z niej skorzystać".

  Ale nie zmuszaj i nie kręć nosem dla zasady, bo to infantylne.

  Nikogo nie zmuszam. Wygłaszam tylko moje zdanie. Od kiedy wygłaszanie własnego zdania jest infantylne?

  Jak walnę tabelę o szerokości 760 pikseli, to wszędzie będę miał taką tabelę i mam spokój - w środku sobie designuję jak chce.

  To teraz obejrzyj sobie taką stronę w rozdzielczości większej niż 1024x768, albo mniejszej od 800x600, np na starym kompie, albo na komórce czy innym PDA. A nie jest to strona dla firmowego intranetu, gdzie każdy ma ustalone sztywno przeglądarkę i rozdzielczość.

  Natomiast design na CSS i divach będzie mi się sam dopasowywał do rozdzielczości - i to dopiero wtedy mam spokój.

  Zwyczajne komplikowanie sobie życia by wyróżnić się z tłumu.

  Komplikowanie? XHTML 1.0 Strict wychodzi mi od ręki. Dostosowanie kodu do IE zajmuje niewiele czasu. Niewielka cena za mniejszy i prostszy kod.

  Natomiast co do wyróżnienia się z tłumu - owszem. Jak najbardziej chcę, żeby moje strony wyróżniały się z tłumu designów na tabelach. Tym bardziej, że zagraniczne firmy już zauważają potrzebę redesignu z tabelek na divy, a polskie też w końcu zauważą. A ja tylko na tym zyskam. :]

  Nie spełnia to większych zadań funkcjonalnych, stanowi niewielką różnicę, ale pomendzić można.

  Twoje podejście można określić jednym zdaniem: "mam samochód, ale i tak będę nosił towar do klientów w worku na plecach, bo nie chce mi się nauczyć, jak się ten samochód obsługuje".

  Nic tylko współczuć.

  [65] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  nosferathoo [*.internetdsl.tpnet.pl], 01.07.2004, 23:39:12, odpowiedź na #64, oceny: +0 -0
  nosferathooPanowie jest jeszcze coś takiego jak kompatybilność wstecz. Wiele starych jak i nowych stron nadal korzysta z tabel i wiele tych które dopiero co się pojawią również będą na tabelach. Sam tworze na tabelach bo już się przyzwyczaiłem i chyba nic tego nie zmieni.
  Z dnia na dzien na pewno tego nie wywalą (bo tabele i tak mają inne zastosowanie). Pamiętam jak wkurzyłem się gdy spostrzegłem że w nowych netscape'ach nie ma właściwości layers. Zamiast tego jest getElementById. Do którejś tam wersji Gecko nie było obsługiwanie przycinanie ruchomych warstw div/span.
  Mylisz się sądząć że tworzenie strony na divach zmniejsza ruch na łączu. Co prawda w samym kodzie mamy jedynie div, class i nazwe, ale jest jeszcze do tego plik css a w nim opisana dana klasa. Jedynie na nowszych przeglądarkach dany plik css jest ściagany tylko raz. I gdzieś te pliki trzeba trzymać na dysku klienta, a nie każdy lubi mieć śmietnik i wyłącza cache. Ba! nawet po naciśnieciu najczęściej chyba używanego klawisza tj. F5 całość danych jest ponownie ściągana.
  [66] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 02.07.2004, 11:27:18, odpowiedź na #65, oceny: +0 -0
  Sky Ace

  Panowie jest jeszcze coś takiego jak kompatybilność wstecz.

  Pewnie że tak. Obsługi tabel z przeglądarki wyrzucić się nie da. Kompatybilność wstecz zapewnia ci także to, że działają wynalazki takie jak tag font, czy inne oznaczone jako deprecated, a mimo to już się ich nie używa.

  Mylisz się sądząć że tworzenie strony na divach zmniejsza ruch na łączu. Co prawda w samym kodzie mamy jedynie div, class i nazwe, ale jest jeszcze do tego plik css a w nim opisana dana klasa. Jedynie na nowszych przeglądarkach dany plik css jest ściagany tylko raz.

  Zmniejsza. Po pierwsze, plik css ściągany jest tylko raz i cache'owany tak samo jak grafika. Po drugie, wciśnięcie f5 nie ściąga go ponownie (dopiero ctrl-f5 działa tak, jak napisałeś). Po trzecie, plik css jest jeden dla wszystkich stron, więc ściągasz go tylko raz.

  Przetestowane przed chwilą na IE6 (która jest przy okazji najpopularniejszą przeglądarką - i wcale nie nazwałbym jej "nowszą").

  I gdzieś te pliki trzeba trzymać na dysku klienta, a nie każdy lubi mieć śmietnik i wyłącza cache.

  Błąd. Większość zwykłych użytkowników nawet nie orientuje się, że przeglądarka ma coś takiego jak cache, o rozumieniu tego pojęcia nie wspominając.

  [67] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  nosferathoo [*.internetdsl.tpnet.pl], 02.07.2004, 17:04:30, odpowiedź na #66, oceny: +0 -0
  nosferathooNo dobra przyjże się tym tagom div bliżej (wcześniej używałem jedynie jako ruchome obiekty). Jednak nie obiecuje że coś z tego bedzie - nie nauczysz starego psa lać koło drzewa i podnosić przednią łape zamiast tylniej - dodatkowo wmawiając mu że robił to przez całe życie źle :)
  [15] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  XioN [*.internetdsl.tpnet.pl], 07.06.2004, 15:58:16, oceny: +0 -0
  hmm co wy do tego naszego serwisu macie?! niedawno co ruszył nie każda strona była na samym początku taka super i wogóle..może i pusto troche ale z dnia na dzień serwis się rozrośnie...przewiduje że zaowocujemy również w Multi..więc nie będzie to kolejna "newsownia"
  [25] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 08.06.2004, 18:52:50, odpowiedź na #15, oceny: +0 -0
  Sky Ace

  Co mamy, to widać wyżej.

  A tak swoją drogą, to skoro dopiero co ruszył, to tym bardziej powinno się brać pod uwagę krytykę osób z tym portalem zupełnie nie związanych. Chociaż po lekturze komentarza Urala mam trochę inne wrażenie...

  [32] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  wm [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 09.06.2004, 09:30:15, odpowiedź na #15, oceny: +0 -0
  Wogole nie powinno sie jej puszczac w siec skoro powstala dopiero co i nic tam nie ma... Zaowocowac w multi... heh ~_~ jak masz 1gbit i 100gb tam to moze :P jak nie to nie pobijesz DC, BT, Irca i FTP ~_~.
  [33] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Radagajs [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 09.06.2004, 12:53:45, odpowiedź na #32, oceny: +0 -0
  RadagajsWojtek , o ile pamiętam , twoje strony zawsze przedstawiały się tak , że nic tam nie było i już niedługo miała powstać kolejna wersja.
  [44] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  wm [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 11.06.2004, 11:49:01, odpowiedź na #33, oceny: +0 -0
  jakie moje strony? :D Jak siegniesz pamiecia to bylo pare dobrych jak mnie to jeszce rajcowalo... no ale ba... 6 klasa minela i juz mnie nie rajcuje ;)
  [18] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  BaToU [*.navi.okay.pl], 07.06.2004, 17:19:33, oceny: +0 -0
  BaToUNews jest niekompletny. Z reakcji autorów serwisu wnoszę, że powinien się kończyć mniej więcej tak:"Nie jest to jeszcze oficjalna wersja, mamy jednak nadzieję, że wam się spodoba. Jeśli przypadkiem komuś coś by się nie podobało to zawsze może napisać o tym do odpowiedniego urzędu, pokrzyczeć sobie o tym w przestrzeń lub po prostu zamknąć okienko albo zrobić to samemu lepiej, czyli STFU, moi mili! Zapraszamy." I ok, po prostu następnym razem proszę jaśniej.
  [19] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Senrigan[bt] [*.katowice.sdi.tpnet.pl], 07.06.2004, 22:58:47, odpowiedź na #18, oceny: +0 -0
  Hehehe, masz racje fakt, ze nie rozpisalem sie :) Mimo wszystko uwazam, ze serwis wyglada dobrze, moze nie jest to jakies arcydzielo ale jest przejrzysty, a chyba o to wlasnie chodzi. Poza tym najwazniejdze jest to co jest w srodku serwisu a nie jak prezentuje sie zewnetrznie.
  [21] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  AvantaR [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 08.06.2004, 13:59:59, oceny: +0 -0
  AvantaRMi sie tam sernik nie podoba :/
  Nadal czekam na Shimizu :D
  Pzdr nadal bez neta :(
  [29] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  wm [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 08.06.2004, 22:14:19, odpowiedź na #21, oceny: +0 -0
  shimiza nie bedzie! :P
  [37] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  adam6pl [*.zambrow.sdi.tpnet.pl], 10.06.2004, 00:22:28, oceny: +0 -0
  adam6plA moim skromnym zdaniem jest jeszcze miejsce na mangowe stronki. Ostatnio nawet pojawiło się kilka tylko że ich poziom pozostawia wiele do życzenia. To samo tyczy się banzai. Ja rozumiem że stronka dopiero raczkuje ale trzy newsy na krzyż to trochę za mało. Jak zrobić ciekawą stronkę pokazali ludzie z azunime. Stronka powstała jakieś dwa miesiace temu a dziś jak dla mnie jest liderem jeśli chodzi recenzje animek. Prezentuje naprawdę wysoki poziom i widać że chłopaki wkładają w jej tworzenie naprwdę dużo serca. To się czuje już od pierwszej wizyty na azunime. A co do banzai to zamiast narzekać na krytykę itd lepiej wziąść się do roboty by wasz serwis coś prezentował a nie był tylko kolejnym... bo narazie przynajmniej mnie zwykłego zjadacza chleba jakoś nic na nim nie zaskaoczyło...
  [39] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  kpt. Harlock [*.cela.pl], 10.06.2004, 16:55:19, oceny: +0 -0
  kpt. Harlockhm zastanawiałem sie czy wogóle się dopisać, bo zapewne mój głos twórcom serwisu będącego przedmiotem dyskusji się nie spodoba.
  tam nic nie ma. tylko forum i kilka njusów. można byłoby się postarać na początek o jakiś artykuł. chyba, że jakiś już jest, bo w dziale z artykułami wita mnie tekst: "UWAGA! Żeby przeglądać, komentować, dodawać i oceniać artykuły, musisz się zalogować!". jakos niespecjalnie chce mi się rejestrować.
  Zeby sie nie powtarzać, dodam, że zgadzam się z opiniami Batou i Skaja :>
  uprzedzając fakty, chciałbym nadmienić, iż nie zamierzam robić lepszego serwisu :P

  reasumując, wieści dotyczące m/a zazwyczaj czytuję tutaj, a na forum i tak nie mam czasu, bywam już na kilku innych ;]
  [50] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Senrigan[bt] [*.katowice.sdi.tpnet.pl], 13.06.2004, 21:03:00, odpowiedź na #39, oceny: +0 -0
  hehe, a czego sie spodziewales, ze co bedzie na samym poczatku miliony recenzji? Serwis rozwija sie trudno, zeby w tak krotkim czasie stal sie zarabisty na to trzeba poczekac okolo mysle miesiaca jak na razie gromadzi sie tam sporo artykulow(wiec juz masz co czytac) z 3 newsow zrobilo sie ponad 30 a niebawem powstana nowe dzialy ;) Nie ma miejsca na polskie strony o mandze i anime? Ludzie co wy gadacie chyba im jest ich wiecej tym lepiej ;)
  [51] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  batou [*.navi.okay.pl], 14.06.2004, 01:30:32, odpowiedź na #50, oceny: +0 -0
  batouTo może ja wyjaśnię ^_^
  Chodzi o to, że zanim się czymś pochwalisz, to zwykle już to masz. Proste? Nie chwalisz się "to kiedyś będzie takie zajedwabiste, co nie?"; znaczy: nie powinieneś. :)
  I tak, zgadzam się - im ich więcej tym lepiej. A najlepsze są takie błyszczące i z ładnym forum. Przynajmniej gównażeria nie wchodzi na acepe(bo tu 'nudno'). :D
  [52] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 14.06.2004, 03:59:28, odpowiedź na #50, oceny: +0 -0
  Sky Ace

  Nie ma miejsca na polskie strony o mandze i anime? Ludzie co wy gadacie chyba im jest ich wiecej tym lepiej ;)

  Oczywiście. Do pewnego stopnia. Konkurencja to fajna rzecz, ale strona musi coś w sobie mieć, żeby była konkurencyjna. Poczytaj wcześniejsze komentarze.

  [58] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sen[bt] [*.katowice.sdi.tpnet.pl], 20.06.2004, 11:15:05, odpowiedź na #52, oceny: +0 -0
  Kto powiedzial, ze to ma byc jakas konkurencja?
  [59] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sky Ace [*.ols.vectranet.pl], 22.06.2004, 15:39:44, odpowiedź na #58, oceny: +0 -0
  Sky AceA co w takim razie ma to być?
  [62] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Senrigan[bt] [*.katowice.sdi.tpnet.pl], 30.06.2004, 22:23:03, odpowiedź na #59, oceny: +0 -0
  Serwis, ktory ma byc robiony tylko i wylacznie dla zabawy naszej i ludzi go odwiedzajacych.
  [56] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  kpt. Harlock [*.cela.pl], 16.06.2004, 21:18:23, odpowiedź na #50, oceny: +0 -0
  kpt. HarlockBaton mnie ubiegł z wyjaśnieniem ;]
  [60] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Ogi [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 24.06.2004, 23:59:52, oceny: +0 -0
  i po co te wszystkie spory? to właśnie mentalność polaków...niestety
  [61] Re: BANZAI! - nowy serwis mangowy
  Sierżant Dekiel [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 26.06.2004, 12:42:32, odpowiedź na #60, oceny: +0 -0
  "Brać jak dają i zamknąć mordy". :D
  Wot, Europejczyk się znalazł. Całą gębą. :D
  Powered by WashuOS