header imageheader imageheader image
{Wydarzenie}
Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Autor: Crossboy, Data: 23.03.2012, 10:03:16, Źródło: Własne, ANN, Wikipedia, IMDb, Facebook
CrossboyTę smutną informację przekazał na Twitterze współtwórca zaprzyjaźnionego Studia Nue - Haruka Tahachiho. 20 marca o godzinie 17:45 w szpitalu miejskim w Kawasaki odszedł jeden z najbardziej zasłużonych twórców japońskiej animacji. Autora, bez którego w latach 70 i 80 mogło nie być takiego szału na gatunek SF w Japonii, a podbój Zachodu odwlekłby się w przyszłość, jeśli w ogóle by nastąpił. Człowiek stojący nieco w cieniu innych twórców, a których idee udoskonalał w czasie produkcji.

noboru


Noboru Ishiguro miał bowiem związek ze znaczną ilością hitowych kreskówek, które rozpoczęły marsz anime ku zdobyciu rzeszy fanów na całym globie. Rozpoczynał swoją pracę w latach 60 dla Mushi Production, gdzie uczestniczył przy tworzeniu takich tytułów jak Astro Boy, Muminki (nie mylić z wersją z lat 90), Kunimatsu-sama No Otoridai (jako producent), Yōkai Ningen Bem. Wyreżyserował też kilka odcinków animacji, znanej w Polsce jako Wojna Planet/Załoga G dla Tatsunoko Production.

Po 1974 roku jego wielki wkład w japońskie filmy rysunkowe stał się bezapelacyjny. Wyreżyserował wiele epokowych dzieł: Space Battleship Yamato (wraz z Leiji Matsumoto, twórcą oryginalnego konceptu), Shin Tetsuwan Atom (remake historii Osamu Tezuki, najbardziej znany Astro Boy na Zachodzie), Super Dimension Fortress Macross, Macross: Do You Remember Love? (pomysł: Shoji Kawamori), Super Dimension Century Orguss (Studio Nue/Artland), dwie części Megazone 23 (przodek Macrossa Plus i Matrixa). Większość z tych produkcji powstawało w założonym przez niego studiu Artland, za to ostatnie anime było pierwszym serialem AIC (w zasadzie czterema OAV-kami o długości filmów pełnometrażowych).

Jednak jego największym osiągnięciem artystycznym okazał "Legend of Galactic Heroes". Oparta na "najlepszej japońskiej powieści SF" historia jest podsumowaniem najjaśniejszych elementów warsztatu, jaki nabył w latach poprzednich. Wielki konflikt ludzkości z XXXV wieku zaprezentował w formie historycznej inscenizacji dokumentalnej (podniosły głos narratora i podpisy pod postaciami - motywy odrobinę wykorzystywane już w Yamato). Podobnie, reżyser zadbał o odpowiednie wrażenia audio-wizualne, które odegrały swoją rolę wcześniej w SDF Macross i Megazone 23 (zamysł, który posiadł w latach młodzieńczych, gdy należał do zespołu muzycznego w hawajskim stylu). I tak bitwom, w których brały udział miliony żołnierzy na tysiącach statkach, towarzyszyła muzyka poważna - Piotra Czajkowskiego, Wolfganga Mozarta, Jeana Silbeliusa, Fryderyka Chopina, Gustawa Mahlera, Richarda Wagnera i wielu innych klasycznych kompozytorów.Przy tym wszystkim Noboru Ishiguro wyzbył się wszystkiego, co charakterystyczniejsze dla anime, a co mogłoby zakłócić poważny odbiór powieści. Animacja była maksymalnie uproszczona tak, aby oddać wielkość "epickich" bitew i ich taktyczny zamysł, ale nie epatować przesadnie widowiskowością. Tak samo projekty postaci prezentowały standardowy obraz mężów stanów, a większość bohaterów charakteryzowała się kamienną mimiką i gestykulacją. Anime zostało wydane w formie 2 serii OVA i kilku filmów w latach 1988-2000. Łącznie wyszło 162 odcinków, co czyni tę opowieść najdłuższym serialem video w historii kinematografii. Do dzisiaj jest to jeden z najwyżej ocenianych (m.in. recenzje lokalnego Azunime i Tanuki), jeśli nie najwyżej oceniane anime w historii.Z powodu niskiej częstotliwości wydawania LoGH, Noboru Ishiguro miał także czas na inne produkcje. Był m.in. reżyserem Mikan - Pomarańczowy Kot, nadawanego u nas pod koniec lat 90 na TVN-ie.

Po zakończeniu LoGH, skupił się na pracy jako producent (Bokura ga Ita) i kluczowy animator. Nadzorował także powstawanie serialu Katekyo Hitman Reborn! W ostatnich latach powrócił jednak do reżyserii, aby wraz Artlandem przenieść na ekran jeszcze jedną klasyczną historię Yoshiki Tanakiego, autora LoGH - Tytanię.

Wpis pożegnalny Mari Iijimy (piosenkarki podkładającej głos pod Lynn Minmay w SDF Macross) na Facebooku:

"Pamiętam ten dzień jak wczoraj. Patrzyłeś na mnie, uśmiechając się lekko podczas kastingu w studio, gdy wykonywałam swoje piosenki. Stałeś za szklanym lustrem, ale ja już wiedziałam, że zostałam wybrana przez ciebie do roli Lynn Minmay. Dziękuję ci za szansę i miłość wobec mnie. Ja zawsze kochałam ciebie jak ojca, chociaż widzieliśmy się tylko sporadycznie po Macrossie. Myślę o tobie. Spoczywaj w spokoju i proszę chroń mnie z nieba. Wiele buziaków.

noborumari


Zdjęcie pochodzi z Anime Expo 1999. To był dzień, gdy wydałam swój pierwszy anglojęzyczny album "No limit". Był wtedy tam obecny i bardzo cieszę się, że mogłam się z nim ponownie spotkać."


Ważne anime w reżyserii Noboru Ichiguro:

Space Battleship Yamato


Shin Tetsuwan Atom


Super Dimension Fortress Macross


Macross: Do You Remember Love?


Super Dimension Century Orguss


Megazone 23


Mikan - Pomarańczowy Kot


Tytania

Dodaj do:

Zobacz także

Powiązane tematy: Macross.

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 30 dodaj

[1] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
GLI75 [*.246.210.91.neter.pl], 23.03.2012, 10:28:52, oceny: +0 -0
Ishiguro...!!! :-/
[2] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Kolo_z_Wrocka [*.adsl.inetia.pl], 23.03.2012, 11:09:53, oceny: +19 -1
Kolo_z_WrockaPiękny wpis.

O tych tytułach póki co tylko słyszałem, ale nabrałem na nie ogromnej ochoty. Szkoda, że dopiero teraz :(
[3] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Grisznak [*.satfilm.net.pl], 23.03.2012, 11:22:32, oceny: +11 -1
GrisznakDobrze napisany news. Szkoda człowieka, bo faktycznie, niemal wszystko czego się tykał, zmieniało się w złoto. LOGH czy Yamato najlepszymi tego dowodami. Takich anime już chyba nikt nigdy nie stworzy. A szkoda...
[4] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Zyll666 [*.chelmnet.pl], 23.03.2012, 11:56:34, oceny: +3 -6
Nie widziałem niczego, co tu opisano, ale przygniótł mnie ciężar kultu.
[5] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Crossboy [109.197.186.*], 23.03.2012, 13:33:30, odpowiedź na #4, oceny: +8 -1
CrossboyTo tak jakby jeden Amerykanin wyreżyserował serial Star Trek, filmy Star Wars, a na koniec jeszcze pokusił się o Babylon 5 i Battlestar Galactica.

Co do nieznajomości powyższych seriali, mógłbym wyrazić się w niemiłych słowach o ignorancji większości polskich fanów ;) Ale po części to nie wina fandomu - dzieli go jakieś trzy pokolenia od amerykańskich entuzjastów Japanimation.
[6] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Zyll666 [*.chelmnet.pl], 23.03.2012, 14:26:35, odpowiedź na #5, oceny: +5 -1
Dość długo dojrzewam do takich kultowców. Dopiero niedawno w końcu postanowiłem zabrać się za Evangeliona ( bałem się starcia z taką legendą ) a potem będę próbował zrobić przebieżkę przez twórczość Leijiego Matsumoto. Jednak łatwiej mi się zabiera do starych filmów exploitation, niż starych anime.

A teraz przejdę na mój bardziej typowy tom: panie, weź pan spierdalaj z jakimś tam nieprzychylny wyrażaniem się o "ignorancji". Denerwuje mnie pieprzenie, że coś trzeba zobaczyć, bo cośtam, srośtam. W swoim czasie. Albo w ogóle. Wielu filmów, które rzekomo powinienem zobaczyć też nie widziałem, i jakoś żyję, mając się dobrze z tym co widziałem,a co zna mały procent ludzi.
[8] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Pottero [*.rybnik.vectranet.pl], 23.03.2012, 15:23:54, odpowiedź na #6, oceny: +1 -3
PotteroJa do ostatniego zdania dodałbym jeszcze, że często bywa tak, że jak już się w końcu wezmę za np. Casablancę, to ten film się okazuje gorszy od jakiegoś japońskiego horroru gore klasy Ź :).
[10] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Crossboy [109.197.186.*], 23.03.2012, 15:43:23, odpowiedź na #6, oceny: +4 -1
CrossboyAleż ja nie mówię, że ktoś musi oglądać starsze serie. Można oczywiście bez tego żyć. Jedynie sygnalizuje jeden fakt - bez zapoznania się z klasykami nigdy nie zrozumie się w pełni fenomenu o nazwie "anime".

Co do Leijiego Matsumoto to zapowiadany jest Space Battleship Yamato 2199, czyli remake pierwszego serialu. Co prawda bez twórcy na pokładzie, jednak historia ma być maksymalnie taka sama, jedynie zmieni się animacja. Premiera na Blu-ray: 26 maja (pierwszy z siedmiu filmów kompilacyjnych, potem materiał ma być przerobiony na serial telewizyjny). Nie wiem, czy będzie to dobre jak oryginalna wersja, ale może się skusisz ;)

A Evangelion to trudna sprawa. Lubię ten serial, ale wprowadził do japońskiej animacji coś, czego nienawidzę - emowość. Nagle potem wszyscy rzucili się w tą stylistykę i postacie zaczęli za często przesiadywać w kącie, szepcząc "jaki ja jestem nieszczęśliwy" lub drzeć mordę o zemście.
[13] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
tom-- [*.pila.vectranet.pl], 23.03.2012, 16:22:50, odpowiedź na #10, oceny: +1 -5
Emo są fajne, więc nie wiem o co ci chodzi.
Duże emocje w anime to jedna z większych zalet (nawet jak są przesadzone).
[14] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Dred [*.adsl.inetia.pl], 23.03.2012, 18:36:06, odpowiedź na #13, oceny: +0 -3
Jesteś emo?
[15] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
tom-- [*.pila.vectranet.pl], 23.03.2012, 18:56:27, odpowiedź na #14, oceny: +2 -2
Chyba nie.
[16] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
marek1712 [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 23.03.2012, 19:55:42, odpowiedź na #5, oceny: +3 -4
Hehe, czytając poniższe i powyższe komentarze również dochodzę do tego wniosku - dużo tutaj obecnych ludzi to ignoranci.
Co prawda nie kojarzyłem tego pana - ale oglądałem połowę wskazanych tutaj pozycji, przez niego wyreżyserowanych. I naprawdę muszę przyznać, że kamienie milowe to... mało powiedziane. Kto nie oglądał tych klasyków - niech żałuje. Są więcej warte niż badziew, który teraz jest tworzony.
Zresztą - ostatnio oglądam tylko stare serie i jest jeszcze MASA do nadrobienia (bez konieczności oglądania chałwy pokroju Queens Blade, etc).

[*] dla rodziny i zmarłego. Niech spoczywa w Pokoju.
[20] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
tom-- [*.pila.vectranet.pl], 23.03.2012, 20:13:41, odpowiedź na #16, oceny: +7 -2
Jednak przestań uogólniać, że teraz anime są gorsze, a kiedyś były lepsze. Takie pisanie jest dosyć żałosne, gdyż zawsze były produkcje słabsze i lepsze.

Ja uważam, że fajnie jest oglądać zarówno poważniejsze (i bardziej ambitne) anime jak również te komediowo fanserwisowe, które też mogą być bardzo fajne.
[22] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
darnek [*.e-wro.net.pl], 23.03.2012, 21:09:12, odpowiedź na #20, oceny: +0 -1
darnekChyba powieszę sobie ten komentarz na ścianie.
[23] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
marek1712 [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 23.03.2012, 21:17:56, odpowiedź na #20, oceny: +4 -0
Też oglądam serie i poważne, i humorystyczne (z przewagą tych drugich).
Podczas jednej z takich dyskusji ktoś stwierdził, że przedtem też wychodziły serie wybitne ale i masa gniotów. Porównując sobie to co obejrzałem do tej pory wychodzi na to, że z lat 90. (wdrażam się póki co w lata 80.) podoba mi się kilkanaście (-dziesiąt?) pozycji/rok. Nawet z pierwszej połowy XXIw. jest sporo ciekawych anime. Obecnie... hmm... jedna-dwie pozycje na rok. I tak od ~4 lat.
Nikt MI nie wmówi, że jest jak kiedyś. Z mojego punktu widzenia dawniej było lepiej.
[12] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
tom-- [*.pila.vectranet.pl], 23.03.2012, 16:20:34, odpowiedź na #4, oceny: +0 -3
Ja też nie widziałem tych anime. Macrossa to jedynie najnowszego oglądałem (no i Zero).
[18] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
marek1712 [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 23.03.2012, 19:58:45, odpowiedź na #12, oceny: +2 -0
Nie dziwię się więc, że uważasz F za najlepszą z części. Obejrzyj SDF, Plus i 7 - i dopiero potem mów która Ci się podoba.

Komentarz ukryty z powodu przewagi negatywnych ocen. pokaż

[9] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
whiskas [*.oswiecim.vectranet.pl], 23.03.2012, 15:35:47, oceny: +4 -0
whiskasNostalgicznie. Nie dość, że rzucacie na acepie openingi Macrossów, to jeszcze mojemu providerowi chyba kable urwało, bo przepustowość mam jak dwanaście lat temu.
[11] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
tom-- [*.pila.vectranet.pl], 23.03.2012, 16:17:14, oceny: +3 -6
Jaki długi nius.

Odnośnie tego "Legend of Galactic Heroes" to faktycznie wiele osób pisało, że to bardzo dobre anime. Sam się zastanawiałem czy je obejrzeć. Mam nadzieję, że jest ciekawe.

PS:

Ale odnośnie Macrossów to zdecydowanie najlepszy jest Macross Frontier, a szczególnie pierwszy film kinowy o nazwie Macross Frontier: Itsuwari no Utahime.
[17] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
marek1712 [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 23.03.2012, 19:57:24, odpowiedź na #11, oceny: +4 -2
LoGH oglądałem niedawno - w ciemno mogę polecić (w sumie nie ma tam wartkiej akcji, jeśli tego szukasz).
Macross F najlepszy? ROTFL z bohaterów, muzyki, projektu VF-25... SDF Macross nic nie przebije i to jest fakt...
[19] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
tom-- [*.pila.vectranet.pl], 23.03.2012, 20:10:28, odpowiedź na #17, oceny: +1 -3
Muzyka, grafika/animacja jest zdecydowanie najlepsza w Macross Frontier (jeśli porównasz do innych Macrossów). I to jest fakt. Oczywiście postacie i fabuła też były na wysokim poziomie.
[21] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
marek1712 [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 23.03.2012, 21:04:26, odpowiedź na #19, oceny: +3 -3
OMNOMNOMNOM - najlepsza muzyka to jest w Macross 7...
Asaki no PANORAMA ginga no HIGHWAY miagereba ore no... mune wo... tsuranuku SHOOTING STAR...
"Ore no uta wo kike!!!!!!!!!111111". Przy Fire Bomber Sheryl zawodzi, a Ranka miauczy.
[24] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
xionacz [*.dynamic.chello.pl], 24.03.2012, 17:53:54, oceny: +6 -0
xionaczWypracowanie na 4 strony, a daty urodzin bądź wieku ni hu hu :)
[26] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Olaz [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 24.03.2012, 22:22:13, odpowiedź na #24, oceny: +3 -0
OlazPrawda, choć z drugiej strony zgodziłbym się z argumentem, że przedstawione tutaj informacje są potencjalnie bardziej interesujące dla bywalców serwisu (:
[27] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
xionacz [*.dynamic.chello.pl], 26.03.2012, 13:44:13, odpowiedź na #26, oceny: +0 -0
xionaczNie mówie nie. Tak się czepiam bo przeważnie się piszę ile ktoś żył :)
[28] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
zwierzaczek [*.ssp.dialog.net.pl], 28.03.2012, 09:02:42, odpowiedź na #27, oceny: +1 -0
właśnie tego mi brakuje najbardziej, jestem ciekawa ile żył, kiedy się urodził i na co zmarł (czy biedaczek na coś chorował czy po prostu już ze starości...) bądź co bądź to dość ważne i podstawowe informacje w wspomnieniach o zmarłych ludziach

Komentarz ukryty z powodu przewagi negatywnych ocen. pokaż

[29] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
Kapitan Oczywisty [*.ennet.pl], 31.03.2012, 13:03:12, odpowiedź na #25, oceny: +6 -1
Kapitan OczywistyZnicz suko
[30] Re: Zmarł Noboru Ichiguro - reżyser Yamato, Macrossa, LoGH, jeden z ojców popularności anime
xHigure [*.adsl.inetia.pl], 05.04.2012, 09:10:56, odpowiedź na #29, oceny: +1 -0
To smutne kiedy wspaniali ludzie odchodzą. Dopiero niedawno odkryłam Macrossa i pochłonęłam niemal od razu wszystkie serie. Prawdziwe dzieło sztuki.
Powered by WashuOS