header imageheader imageheader image

Crystalicum: Kryształowa Gra Karciana

Tomasz Z. Majkowski

By zacząć zabawę „Crystalicum: Kryształową Grą Karcianą” potrzebować będziesz dwóch talii (obydwie znajdziesz w zestawie startowym). Pierwsza z nich liczy minimalnie dwadzieścia kart i nazywa się Talią Światów, druga liczy przynajmniej sześćdziesiąt kart i nazywa się Talią Zasobów.

O Leosil
Karta Świata
W pierwszej z Talii znajdują się wyłącznie karty Światów, reprezentujące zamieszkane globy uniwersum „Crystalicum”. Mają one dwojakie zastosowanie – po pierwsze, podczas gry można odkrywać kolejne Światy, zyskując dzięki temu coraz większe dochody oraz znaczenie we Wszechświecie (procesem odkrywania Światów, czyli eksploracją, zajmiemy się niedługo). Po wtóre, zawsze podczas walki (i niekiedy poza nią) graczowi wolno pociągnąć górny Świat z Talii Światów, a następnie dodać do Ciała (czyli siły) swojej strony wartość Szczęścia, wydrukowaną na karcie. Po wykorzystaniu Szczęścia Świat odrzuca się – a ponieważ Talii Światów nie można przetasowywać, jeśli szafuje się Szczęściem zbyt lekkomyślnie, po jakimś czasie skończą się karty, uniemożliwiając zarówno dalszą eksplorację, jak korzystanie ze Szczęścia.

Specyficznym Światem jest Świat Ojczysty – to karta, której nie umieszcza się w żadnej talii – każdy rozpoczyna grę od wyłożenia swojego Świata Ojczystego na stół. Poza tym, oraz nieco innym zestawem statystyk, taka karta nie różni się od pozostałych Światów i można z niej korzystać zawsze, gdy zasady mówią o Światach.

Acuto d'Oro
Karta Statku
W Talii Zasobów znajduje się pozostałe sześć rodzajów kart – a więc Postaci, Statki, Ekwipunek, Oddziały, Miejsca oraz Akcje. Pierwsze dwie kategorie są dość podobne, reprezentują ważne osoby oraz istotne żaglowce, które kontroluje frakcja każdego gracza. Obydwa typy kart mogą przynależeć do konkretnej frakcji, oba biorą też udział w walce (choć, oczywiście, Statki walczą tylko ze Statkami, a Postaci z Postaciami) i przemieszczają się – z tym, że gwiezdne żaglowce wędrują przez Wszechświat, postaci zaś przebywają albo w Ojczyźnie, albo w Ambasadzie, gdzie odpowiedzialne są za politykę twojej frakcji wobec pozostałych. Te dwa rodzaje kart są najistotniejszym elementem Talii Zasobów, od nich bowiem zależą bezpośrednio twoje szanse w walce o dominację nad Znanym Wszechświatem.

Oddziały oraz Ekwipunek to karty, które dołącza się do Postaci – odpowiadają, odpowiednio, za żołnierzy, których bohater ma pod komendą, oraz specjalne przedmioty, jakimi może dysponować. Ekwipunek wpływa bezpośrednio na właściwości postaci – zwiększa jej Cechy, wyposaża w zdolności i tak dalej. Oddziały przydają się natomiast, jeśli chcesz prowadzić wojnę – to właśnie one stają się najistotniejsze, gdy dokonujesz inwazji na przeciwnika, lub bronisz się przed czyjąś agresją.

O wysokie stawki
Karta Akcji
Miejsca odpowiadają za najrozmaitsze posiadłości, specjalne budowle czy terytoria, które znajdują się w Światach, ontrolowanych przez twoją frakcję. Większość przynosi dochód, część jednak zapewnia dodatkowe możliwości lub modyfikuje możliwości całej twojej Frakcji.

Akcje wreszcie to karty o krótkotrwałym, lecz potężnym działaniu. W przeciwieństwie do pozostałych, nie wystawia się ich na stół, lecz zagrywa bezpośrednio z ręki, gdy zaistnieją odpowiednie okoliczności. Reprezentują strategię i przygotowanie twoich bohaterów, sprzyjający los, który uśmiecha się akurat do twojej frakcji, sploty okoliczności i wszelkiego rodzaju wydarzenia, które wpływają na przebieg gry. Co istotne, efekt żadnej Akcji nie utrzymuje się dłużej, niż do końca tury.

Układając talię wybierać można z 314 wzorów kart – w każdym zestawie startowym otrzymuje się wprawdzie tylko 81 kart (Świat Ojczysty, 20 Światów i 60 Zasobów), kolekcję uzupełniać można jednak zarówno przez wymianę, jak kupując zestawy dodatkowe. Co istotne, zestawy startowe będą tak przygotowane, by umożliwiały natychmiastową grę.

[ 1 ][ 2

Dodaj do:

Zobacz także

Powiązane tematy: Crystalicum.

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Ocena

12345678910
Wystawiać oceny mogą tylko zarejestrowani użytkownicy.
6,50/10 (8 głosów)

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 5 dodaj

[1] Re: Crystalicum: Kryształowa Gra Karciana
Crawley [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 07.06.2005, 13:51:12, oceny: +0 -0
CrawleyJakos to troche zawile opisane. Chyba jednak wole MtG
[3] Re: Crystalicum: Kryształowa Gra Karciana
AvantaR [*.ekspres.net.pl], 08.06.2005, 18:02:37, odpowiedź na #1, oceny: +0 -0
AvantaRAch to byly czasy kiedy gralo sie po kilka godzin .. :) Nawet jeszcze mi gdzies jakis deck lezy ^^"
[4] Re: Crystalicum: Kryształowa Gra Karciana
Crawley [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 08.06.2005, 22:46:54, odpowiedź na #3, oceny: +0 -0
CrawleyTo sie moze na jakiegos kona zgadamy, co by szlo pograc? :P Bo w kami teamie magicowcow jest ze 4 :P
[2] Re: Crystalicum: Kryształowa Gra Karciana
Graveyard1979 [193.151.48.*], 08.06.2005, 00:01:23, oceny: +0 -0
Graveyard1979Hmmm...Ktoś mi wyjasni,co mu się podoba, w pracach takiego np.: Gruszewicza? MNIE do koNca nie przekonują...
[5] Re: Crystalicum: Kryształowa Gra Karciana
Rege [*.chello.pl], 09.06.2005, 08:51:06, oceny: +0 -0
Karty są naprawdę bardzo ładne i rysowników jest całkiem sporo.Zamek wygląda pięknie! Zestaw kupiłem i jeśli ktoś z Trójmiasta chciałby zmierzyć się z niepokonaną flotyllą Imperium Kryształowego to ślijcie mi mejla. Umówimy się na spotkanko np.w Rebelu.Gra naprawdę jest tego warta;) Zapraszam też na prezentacje systemu Crystalicum i jego świata na Gdyńskim konwencie Trójfikcje del Mar, na którym z przyjemnością zagrałbym partyjkę. Na Trójfikcjach owych odbędzie się co najmniej jedna prelekcja na temat świata Crystalicum, nadchodzącego systemu RPG i innych atrakcji,a także odbędzie się LARP osadzony w realiach Crystalicum(więcej informacji można znaleźć tu: Info na temat LARPa Info o LARPie Serdecznie zapraszam!
Powered by WashuOS